Туркманистон президентининг ўғли ҳоким бўлди
Туркманистон президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг ўғли Сердар Бердимуҳамедов Ахал вилояти раҳбари этиб тайинланди. Бу ҳақда Туркманистон давлат ахборот агентлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, президент Ахал вилояти собиқ раҳбари Шоҳрат Амангелдиевни бошқа ишга ўтганлиги муносабати билан лавозимидан озод этган.
Сердар Бердимуҳамедов раҳбар этиб тайинлангунига қадар вилоят раҳбари ўринбосари бўлиб ишлаб келаётганди. Ахал вилояти мамлакатнинг жанубида жойлашган бўлиб, Туркманистоннинг беш вилоятидан бири ҳисобланади.
Сердар Бердимуҳемедов 1981 йилда таваллуд топган. Ниёзов С.А. номидаги Туркманистон қишлоқ хўжалиги университетини муҳандис-технолог мутахассислиги бўйича тамомлаган.
Сердар — Туркманистон президентининг ягона ўғли. У 2016 йили мамлакат парламентига сайланиб, сиёсатга кириб келганди.

Сын туркменского президента стал губернатором
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов назначил своего сына Сердара главой Ахалского велаята — области в центральной части страны. Об этом сообщило Государственное информагентство республики.
Прежний руководитель Ахалского велаята Шохрат Аннагурбанович освобожден от должности «в связи с переходом на другую работу», говорится в сообщении.
Как уточнил «Интерфакс», чиновник стал заведующим отделом сельскохозяйственных отраслей правительства Туркменистана.
Сердару Бердымухамедову 36 лет. С января он занимал должность заместителя главы Ахалского велаята.
До этого был заместителем министра иностранных дел республики, сообщило «Радио Азатык».
Сердар — единственный сын туркменского президента. В политику он пришел в 2016 году, избравшись в парламент Туркменистана.