Қозоғистонда президентлик сайлови қандай ўтмоқда?
Қозоғистонда бугун президентлик сайлови ўтказилмоқда. Сайлов маҳаллий вақт билан 20:00да (Тошкент вақти билан 19:00) якунига етиши лозим. Ғарбий Қозоғистон, Атирау, Актюбинск ва Манғистоу вилоятларида вақт тафовути боис сайлов участкалари бир соат кечроқ ёпилади.
Қозоғистон мудофаа вазирлиги томонидан хабар қилинишича, ҳарбийларнинг 96,5 фоизи овоз беришга улгурган. Ҳарбий қисмлар ҳудудида 19 та сайлов участкаси иш олиб боряпти.
Қозоғистонда президент 5 йил муддатга сайланади. Номзод ғолиб бўлиши учун 50 фоиздан кўпроқ овоз тўплаши лозим. Акс-ҳолда иккинчи тур ўтказилади.
Президентлик курсиси учун етти номзод кураш олиб бормоқда: Nur Otan партиясидан Қосим-Жомарт Тўқаев, «Буюк чўл бургутлари» жамоат бирлашмасидан Тугел Садибек, Қозоғистон касаба уюшмалари федерациясидан Амангелди Таспихов, «Ак жол» партиясидан Дания Еспаева, «Ауыл»партиясидан Толеутай Раҳимбеков, коммунистик халқ партиясидан Жамбил Ахметбеков ва «Миллат тақдири» миллий-ватанпарварлик ҳаракатидан Амиржон Косановлар номзоди қўйилган.
Эслатиб ўтамиз, Қозоғистонни деярли 30 йил давомида бошқарган Нурсултон Назарбоев жорий йилнинг 20 март санасида истеъфо берган эди. Шундан буён мамлакатни сенат раиси Қосим-Жомарт Тўқаев вақтинча бошқариб келмоқда. Назарбоев эса умрбод миллат етакчиси сифатида тан олинган.

Выборы президента начались в Казахстане
Завершится голосование в большинстве регионов стране в 20:00 (19:00 по ташкентскому времени). В Западно-Казахстанской, Атырауской, Актюбинской и Мангистауской областях из-за разницы во времени участки закроются на час позже.
Как сообщило РИА «Новости» со ссылкой на Минобороны Казахстана, на выборах уже проголосовали 96,5% военнослужащих. Среди проголосовавших министр обороны Нурлан Ермекбаев и руководство вооруженных сил. На территории воинских частей и учреждений работают 19 избирательных участков.
В Казахстане президента избирают на пять лет. Порога явки нет, так что выборы будут признаны в любом случае. Для победы лидеру необходимо набрать более 50% голосов. В противном случае будет объявлен второй тур.
За кресло президента борются семь человек: нынешний президент Касым-Жомарт Токаев от правящей партии Nur Otan, Садыбек Тугел от общественного объединения «Орлы великой степи», Амангельды Таспихов от Федерации профсоюзов Казахстана, Дания Еспаева от «Ак жол», Толеутай Рахимбеков от «Ауыл», Жамбыл Ахметбеков от Коммунистической народной партии и Амиржан Косанов от национал-патриотического движения «Судьба нации».
Нурсултан Назарбаев, управлявший Казахстаном почти 30 лет, объявил о своей отставке 20 марта. С этого дня страну возглавил председатель Сената страны Касым-Жомарт Токаев. Назарбаеву оставили пожизненный титул лидера нации.