Хитойда давлат тўнтариши бўлдими? Пекиндаги вазият ҳақида маълумот берилди
Ижтимоий тармоқларда Хитойда давлат тўнтариши содир бўлгани ва мухолифат ҳокимиятни қўлга киритгани ҳақида маълумотлар тарқалган эди.
Маълум қилинишича, бу ҳақиқатга тўғри келмайди. Пекинда вазият тинч, хавфсизлик чоралари кучайтирилмаган. Шаҳар аҳолиси истироҳат боғларида сайр қилиб, харид қилишмоқда.
Хитой пойтахти аҳолиси 1 октябрда нишонланадиган «Олтин ҳафталик» – ХХР ташкил топганининг 73 йиллигини нишонлашга қизғин ҳозирлик кўрмоқда. Байрамлар муносабати билан самолёт ва поезд чипталари қимматлашади ва тезда сотилади, чунки мамлакат аҳолиси, қоида тариқасида, бу даврда кўп саёҳат қилишади. Бироқ, саёҳат чипталарини исталган йўналишда сотиб олиш мумкин, Пекиндан чиқиб кетиш ва шаҳарга кириш ҳам мумкин. Бундан ташқари, телеканаллар, ахборот агентликлари ва ижтимоий тармоқлар ишида узилишлар кузатилмагани маълум бўлди.
Аниқлик киритилишича, 6000 та рейс бекор қилингани ҳақидаги хабарларга қарамай, Пекин пойтахти аэропортида фақат 491 та рейс бекор қилинган, улардан 332 таси амалга оширилган. Хитойда парвозларнинг асосан об-ҳаво шароити ёки эпидемиологик вазият туфайли кечикиши ва бекор қилиниши доимий равишда содир бўлиб туради.

Стало известно о ситуации в Пекине на фоне слухов о госперевороте
Слухи о возможном госперевороте в Китае не соответствуют действительности. Ситуация в Пекине спокойная, усиления мер безопасности нет. Жители города гуляют в парках и ходят по магазинам, сообщает корреспондент РИА Новости.
Ранее в социальных сетях распространилась информация, что в Китае произошел государственный переворот и захват власти оппозицией. Одним из аргументов стали якобы отмененные рейсы из Пекина.
Агентство отмечает, что жители китайской столицы активно готовятся к «Золотой неделе» — празднованию 73-летней годовщины с момента основания КНР, которая отмечается 1 октября. В связи с праздниками билеты на самолет и поезд дорожают и быстро раскупаются, поскольку жители страны, как правило, много путешествуют в этот период. Однако проездные документы можно приобрети в любых направлениях, выехать из Пекина и въехать в город также возможно. Кроме того, стало известно об отсутствии перебоев в работе телеканалов, информагентств и соцсетей.
Уточняется, что, несмотря на сообщения о 6000 отмененных рейсов, в аэропорту Пекина «Шоуду» отменили только 491 рейс при выполненных 332, а в воздушной гавани «Дасин» — 430 рейсов, еще 278 выполнены. Задержки и отмены рейсов в КНР происходят регулярно, в основном из-за погодных условий или эпидемиологической обстановки.