Bosh prokuratura Akademiyasi magistraturasiga o‘qishga kirish tartibi belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi magistraturasiga qabul qilish va o‘qitishni tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqidagi buyruq Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan (3179-son, 30.08.2019-y.) o‘tkazildi.
Mazkur Nizomga ko‘ra, magistraturaga quyidagi shaxslar tanlov asosida qabul qilinadi:
• «Yurisprudensiya» ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tayanch oliy yuridik ma’lumotga ega bo‘lgan fuqarolar;
• «Yurisprudensiya» ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tayanch oliy yuridik ma’lumotga ega bo‘lgan prokuratura organlarining xodimlari;
• boshqa ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha oliy ma’lumotga va bevosita prokuratura organlarida kamida 5 yillik mehnat stajiga ega bo‘lgan prokuratura organlari xodimlari.
Magistraturada o‘qish muddati bir yil.
Magistraturaga kirish imtihonlari yozma imtihon va suhbat shaklida har yili  avgust oyida o‘tkaziladi.

Установлен порядок поступления в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры
В Министерстве юстиции прошел государственную регистрацию приказ «Об утверждении Положения о порядке приема и организации обучения в магистратуре Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан». Об этом сообщает телеграм-канал «Правовая информация».
Согласно данному Положению, в магистратуру принимаются на конкурсной основе следующие лица:
• граждане, имеющие базовое высшее юридическое образование по направлению «Юриспруденция»;
• работники органов прокуратуры, имеющие базовое высшее юридическое образование по направлению «Юриспруденция»;
• работники органов прокуратуры, имеющие высшее образование по другим направлениям образования и стаж работы непосредственно в органах прокуратуры не менее 5 лет.
Срок обучения в магистратуре составляет один год.
Вступительные экзамены в магистратуру проводятся ежегодно в августе в форме письменного экзамена и собеседования.