ИИВ: Интернетда тарқалган «01 001 VIP» автомобил рақами ҳақиқий эмас
Интернетда тарқалган «01 001 VIP» давлат рақам белгиси билан боғлиқ видеотасвир юзасидан муносабат билдирилди.
Ички ишлар вазирлиги ижтимоий тармоқларда тарқатилган видеотасвирдаги «01 001 VIP» рўйхатдан ўтказиш давлат рақами белгиси «Uzavtomotobelgi» Давлат унитар корхонаси томонидан ишлаб чиқарилганини инкор қилди.
Авто-мототранспорт воситаларини рўйхатдан ўтказиш давлат рақами белгилари Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Йўл ҳаракати хавфсизлиги бош бошқармаси «Uzavtomotobelgi» Давлат унитар корхонаси томонидан ишлаб чиқилади.
Шунингдек Ички ишлар вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Давлат стандарти (O‘zDSt 640:2014) талаблари асосида рўхатдан ўтказиш давлат рақам белгилари ишлаб чиқарилишида «I» ҳарфи ишлатилмаслигини маълум қилди.
Бундан ташқари, давлат рақам белгиларини қўлбола усулларда ясаш ва улардан фойдаланиш қонунчиликда белгиланган тартибда жавобгарликни юзага келтиради.
Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 125-моддаси 6-қисмига асосан Давлат рақам белгиси ясама ёки ўзга усулларда ўзгартирилган транспорт воситаларини, худди шунингдек давлат рақам белгиси айни шу транспорт воситасига тегишли бўлмаган транспорт воситасини бошқариш —базавий ҳисоблаш миқдорининг ўн баравари миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.

В МВД опровергли появление в Узбекистане автомобильного номера «01 001 VIP»
Главное управление безопасности дорожного движения МВД Республики Узбекистан прокомментировало информацию о государственном номерном знаке «01 001 VIP», распространяемую в социальных сетях.
Государственные номерные знаки регистрации автомототранспортных средств разрабатываются государственным унитарным предприятием «Uzavtomotobelgi» Главного управления безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
«Информируем Вас о том, что информация о государственном номерном знаке 01 001 VIP, распространяемая в социальных сетях, является не верной. Государственные номерные знаки установленного образца производятся государственным унитарным предприятием «Uzavtomotobelgi»,-отметили в МВД.
Также сообщаетсч, что на основании требований государственного стандарта Республики Узбекистан (O‘zDSt 640:2014) буква «I» не используется при изготовлении государственных номерных знаков.
Кроме того, изготовление и использование кустарных государственных номерных знаков влечет ответственность в установленном законодательством порядке. Напоминаем, что в соответствии с частью 6 статьи 125 Кодекса Республики Узбекистан Об административной ответственности управление транспортными средствами с поддельными или измененными иным способом государственными номерными знаками, а равно с государственными номерными знаками, не принадлежащими этому транспортному средству, - влечет наложение штрафа в размере десяти базовых расчетных величин.