Internetda tarqalgan «01 001 VIP» davlat raqam belgisi bilan bog‘liq videotasvir yuzasidan munosabat bildirildi.
Ichki ishlar vazirligi ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilgan videotasvirdagi «01 001 VIP» ro‘yxatdan o‘tkazish davlat raqami belgisi «Uzavtomotobelgi» Davlat unitar korxonasi tomonidan ishlab chiqarilganini inkor qildi.
Avto-mototransport vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazish davlat raqami belgilari O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Yo‘l harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi «Uzavtomotobelgi» Davlat unitar korxonasi tomonidan ishlab chiqiladi.
Shuningdek Ichki ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Davlat standarti (O‘zDSt 640:2014) talablari asosida ro‘xatdan o‘tkazish davlat raqam belgilari ishlab chiqarilishida «I» harfi ishlatilmasligini ma’lum qildi.
Bundan tashqari, davlat raqam belgilarini qo‘lbola usullarda yasash va ulardan foydalanish qonunchilikda belgilangan tartibda javobgarlikni yuzaga keltiradi.
O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 125-moddasi 6-qismiga asosan Davlat raqam belgisi yasama yoki o‘zga usullarda o‘zgartirilgan transport vositalarini, xuddi shuningdek davlat raqam belgisi ayni shu transport vositasiga tegishli bo‘lmagan transport vositasini boshqarish —bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravari miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi.

В МВД опровергли появление в Узбекистане автомобильного номера «01 001 VIP»
Главное управление безопасности дорожного движения МВД Республики Узбекистан прокомментировало информацию о государственном номерном знаке «01 001 VIP», распространяемую в социальных сетях.
Государственные номерные знаки регистрации автомототранспортных средств разрабатываются государственным унитарным предприятием «Uzavtomotobelgi» Главного управления безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
«Информируем Вас о том, что информация о государственном номерном знаке 01 001 VIP, распространяемая в социальных сетях, является не верной. Государственные номерные знаки установленного образца производятся государственным унитарным предприятием «Uzavtomotobelgi»,-отметили в МВД.
Также сообщаетсч, что на основании требований государственного стандарта Республики Узбекистан (O‘zDSt 640:2014) буква «I» не используется при изготовлении государственных номерных знаков.
Кроме того, изготовление и использование кустарных государственных номерных знаков влечет ответственность в установленном законодательством порядке. Напоминаем, что в соответствии с частью 6 статьи 125 Кодекса Республики Узбекистан Об административной ответственности управление транспортными средствами с поддельными или измененными иным способом государственными номерными знаками, а равно с государственными номерными знаками, не принадлежащими этому транспортному средству, - влечет наложение штрафа в размере десяти базовых расчетных величин.