Ўзбекистонда Аи-80 бензини 500 сўмга арзонлайди ва 4000 сўмдан сотилади
Ўзбекистонда Аи-80 бензини арзонлаши кутилмоқда. Бу ҳақда Xabar.uz'га «Ўзбекнефтгаз»даги ишончли манба маълум қилди.
Хабарга кўра, 2020 йилнинг 1 май кунидан бошлаб «UNG» миллий бренди остидаги дизел ёқилғи қуйиш шохобчаларида 500 сўмга арзонлайди ва 6500 сўмдан сотилади. 3 май санасидан эътиборан Аи-80 бензини ҳам 500 сўмга арзонлайди ва 4000 минг сўмдан сотила бошланади.
Эслатиб ўтамиз, бироз вақт муқаддам нефт-газ тармоғининг молиявий барқарорлигини ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори қабул қилинган эди. Қарорга кўра 2020 йил 1 майдан бошлаб Аи-80 маркали бензин нархлари давлат томонидан тартибга солиниши бекор қилинди.
Бугундан эътиборан нефтни қайта ишлаш заводлари томонидан Аи-80 маркали автомобил бензини ва дизел ёқилғисини (шу жумладан, ЭКО маркали дизель ёқилғисини) сотиш фақат биржа савдолари орқали амалга оширилади.

В Узбекистане снижается стоимость бензина Аи-80
В Узбекистане ожидается снижение стоимости бензина Аи-80, сообщает источник Xabar.uz в «Узбекнефтгаз».
С 1 мая 2020 года стоимость импортного дизельного топлива на автозаправочных станциях UNG снижается на 500 сумов и составит 6500 сумов. С 3 мая снизится цена на бензин марки Аи-80 также на 500 сумов и составит 4000 сумов.
С 1 мая этого года в Узбекистане отменяется государственное регулирование розничных цен на автомобильный бензин марки АИ-80 и дизельное топливо (в том числе дизельное топливо марки ЭКО), а их реализация нефтеперерабатывающими заводами будет осуществляться только через биржевые торги.