Фарғонада қуролланган босқинчилар қўлга олинди
2021 йилнинг 11 апрель куни соат 00:30 дан 01:00 гача бўлган вақт оралиғида номаълум шахс юзига тиббий ниқоб таққан ҳолда Фарғона шаҳри Марғилон кўчасида жойлашган «555» номли дорихонага пневматик пистолет билан қуролланган ҳолда бостириб кириб, дорихонадаги навбатчи сотувчи 28 ёшли Ў.Улуғбекни ўлдириш билан қўрқитиб, дорихона ғазнасида бўлган 600 000 сўм пулларни олиб чиқиб кетган.
Шунингдек, ушбу икки нафар номаълум шахслар Фарғона шаҳри Ойбек кўчасида жойлашган «Соғлом ҳаёт сари» номли дорихонасига ҳам бостириб кириб, дорихонадаги навбатчи сотувчи 20 ёшли Қ.Жасурбекка қўлларидаги пневматик пистолетни кўрсатиб, уни ўлдириш билан қўрқитиб, дорихона ғазнасида бўлган 400 000 сўм пул ва кузатув камерасининг хотира сақлаш мосламасини олиб ҳодиса жойидан яширинганлар.
Фарғона вилояти ИИБ томонидан юқоридаги жиноятларни иссиқ изидан фош қилиш ҳамда жиноятчиларни шахсини аниқлаш мақсадида ЖҚБ, ЙҲХБ, ППХ, Тергов бошқармаси ҳамда бошқа соҳавий хизматлар ходимларидан иборат махсус тергов-тезкор гуруҳи тузилиб, уларнинг саъй-ҳаракатлари натижасида, юқоридаги жиноятга алоқадор «Cobalt» русумли автомашина ҳар икки ҳолатда ҳам алоқадорлиги аниқланиб, ушбу автомашинанинг йўналиши синчиклаб ўрганилганда, мазкур жиноятни Қўқон шаҳрида яшовчи фуқаролар 41 ёшли Т.Дилшод ва 43 ёшли Х.Шерзодлар содир қилганликлари маълум бўлиб, вилоят ИИБ ходимлари томонидан яшаш манзилида қўлга олинганлар.
Ўз навбатида, уларнинг хонадонлари тинтув қилинганда, хонадонлардан бир дона «ПМ» русумли пневматик пистолет, бир дона «Калашников» русумли пневматик автомат, 250 дона думалоқсимон пневматик ўқлар, 1 жуфт автомашина давлат рақами, бир дона алоқа рацияси, бир дона ниқоб, бир дона қора рангли қўлқоплар, 3 дона кузатув камераси хотира мосламаси, 20 дона «Beeline» уяли алоқа компаниясига тегишли симкарталар, 4 дона пичоқ, бир дона «LIZ» русумли дрон (учувчисиз учиш аппарати). Шунингдек, «Cobalt» русумли автомашинадан бир дона чопқи, бир дона отвертка, бир дона омбир ва 1 жуфт автомашина давлат рақам белгиси аниқланиб, ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Фарғона вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Жиноят кодексининг 164-моддаси 2-қисми «а, б» бандлари (босқинчилик) билан қўзғатилган жиноят иши юзасидан Т.Дилшод ва Х.Шерзодлар айбланувчи тариқасида жалб қилиниб, уларга нисбатан «қамоққа олиш» тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.
Бундан ташқари, тергов ҳаракатлари давомида, ушбу шахсларни яна бошқа жиноятга алоқадорликлари юзасидан текширувлар олиб борилмоқда.
Тергов давом этмоқда.
Айбланувчиларнинг фотолари ИИВ сайтида эълон қилинди ва улардан жабр кўрганлар учун мурожаат учун телефон рақами қолдирилган.

В Фергане задержаны вооруженные грабители аптек
11 апреля 2021 года в промежутке времени с 00:30 до 01:30 часов неизвестное лицо надев на лицо медицинскую маску и вооружившись пневматическим пистолетом, вторгся в аптеку под названием «555», расположенной на улице Маргилана города Ферганы. Угрожая убить находившегося в аптеке дежурного провизора 28-летнего У. Улугбека, потребовал от него все деньги, находившиеся в кассе. Завладев деньгами в размере 600.000 сумов, преступник скрылся с места происшествия, сообщила пресс-служба МВД.
Кроме того, примерно в 00:45 часов эти же лица, вооружившись пневматическим пистолетом таким же способом вторглись в аптеку под названием «Соглом хаёт сари», расположенную на улице Ойбека города Ферганы, после чего демонстрируя пистолет находившийся у них в руках, пригрозив убить дежурного провизора 20-летнего К. Жасурбека, потребовали от него отдать всю выручку. Получив деньги в размере 600.000 сум находившихся в кассе и устройство памяти с камер видеонаблюдения скрылись с места происшествия.
С целью раскрытия преступления по горячим следам в УВД Ферганской области из числа сотрудников УУР, УБДД, ППС и других подведомственных служб была создана специальная следственно-оперативная группа и были приняты меры по незамедлительному установлению личностей злоумышленников.
В ходе просмотра записей с камер видеонаблюдения, установленных на ближайших домах и магазинах, где были совершены вышеуказанные преступления, правоохранителям удалось установить автомобиль марки «Cobalt» на котором двое неизвестных передвигались по местам совершения преступления. Установив маршрут лиц, совершивших разбойное нападения, удалось установить и их личности, которыми оказались жители города Коканда 41-летний Т. Дильшод и 43-летний Х. Шерзод. Мужчины незамедлительно были задержаны сотрудниками УВД Ферганской области.
В ходе проведенного обыска в домах Дильшода и Шерзода была обнаружено: один пневматический пистолет марки ПМ, один пневматический автомат марки «Калашникова», 250 специальных пуль, одна пара автомобильных государственных знаков, одна рация, одна маска, одна пара перчаток, три устройства для хранения информации с камер видеонаблюдения, 20 штук Sim-card оператора связи Beeline, 4 ножей, один дрон (беспилотный летальный аппарат) марки «LIS». Кроме этого, с автомашины марки «Cobalt» было обнаружено: одна отвертка, один нож, плоскогубцы, одна пара автомобильных государственных знаков, которые были изъяты в качестве вещественного доказательства.
Следственным управлением при УВД Ферганской области возбуждено уголовное дело по пунктам «а,б» части 2 статьи 164 (разбой) Уголовного кодекса. В настоящее время Т. Дилшод и Х. Шерзод привлечены в качестве обвиняемых и в отношении каждого применена мера пресечения в виде «заключения под стражу».