ДХХ Қашқадарёда 11 кишини қўлга олди
Қарши шаҳрида яшовчи 52 ёшли фуқаро муқаддам «Жиҳодчилар» диний экстремистик оқимига аъзо бўлганлиги учун 2004-2018 йилларда жазо муддатини ўтаган бўлишига қарамасдан, ўзининг яшаш манзилида 1994, 1996, 1998 йилларда туғилган 3 нафар фарзанди ва 2000 й.т. жияни ҳамда 1974-1998 йиллар оралиғида туғилган 11 нафар маҳаллий фуқаролардан иборат ноқонуний гуруҳ ташкил этиб, «жиҳодчилар» оқими ғояларини қўллаб-қувватлаб келган.
Шунингдек, гуруҳ аъзоларини «ҳижрат» ва «жиҳод» қилишга, Сурия давлатига бориб, «Тавҳид ва Жиҳод катибаси» террористик ташкилотига қўшилишга чорлаган.
Бундан ташқари, у «Телеграм» мессенжерида «Шаҳидлар» номли гуруҳ ташкил этиб, унга диний экстремистик оқимлар ва террористик ташкилотларнинг ғоявий раҳнамолари бўлмиш «Абу Салоҳ», «Абдуллоҳ Зуфар», «Содиқ Самарқандий» ва бошқаларнинг «ҳижрат», «жиҳод» ва «шаҳидлик»ка чорловчи аудио-видео материалларини жойлаштириб, тарғибот ишлари олиб борган.
Давлат хавфсизлик хизмати Қашқадарё вилояти бошқармаси ва вилоят ички ишлар бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир натижасида мазкур ноқонуний гуруҳ фаолиятига чек қўйилди.
Дастлабки тергов-суриштирув жараёнларида аниқланишича, гуруҳ етакчисининг кўрсатмаси билан унинг аъзолари босқинчилик жиноятларини содир этиш орқали йўл ҳаражатлари учун пул йиғиш, сўнгра Сурияга бориб, террористик ташкилотлар сафига қўшилишни режалаштирган.
Уларнинг яшаш манзилларидан компютер процессори, ноутбук, дрон, флеш-карталар, ДВД дисклар, телефон аппаратлари, диний мазмундаги адабиётлар, шунингдек, бир донадан ўқотар ва пневматик қурол, патронлар ва гильзалар ашёвий далил сифатида процессуал тартибда расмийлаштириб олинди.
Таъкидлаш лозимки, гуруҳ аъзолари орасида МЧЖ раҳбари ва ишчиси, буюм бозорида сотувчилик билан шуғулланувчи шахслар ҳамда институт талабаси бор.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан Жиноят Кодексининг тегишли моддасига асосан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Кашкадарье задержана группа «джихадистов»
52-летний житель города Карши, который, несмотря на то, что в период с 2004 по 2018 годы уже отбывал срок наказания за участие в религиозно-экстремистском течении «Джихадистов», организовал по месту своего жительства незаконную группу из числа родных 3 детей, 1994, 1996 и 1998 г.р., племянника 2000 г.р., и 11 местных жителей, родившихся в период с 1974 по 1998 годы и поддерживал идеи течения. Об этом Xabar.uz сообщили в пресс-службе СГБ.
Он призывал членов группы к совершению «хиджрата» и «джихада», к выезду в Сирию и вступлению в ряды террористической организации «Катибатуль Тавхид ва Джихад».
Кроме того, он создал в мессенджере «Телеграм» группу под названием «Шахидлар», где размещал пропагандистские аудио и видеоматериалы идейных предводителей религиозных течений и террористических организаций «Абу Салоха», «Абдуллоха Зуфара», «Содика Самаркандий» и других, призывавших к совершению «хиджрата», «джихада» и становлению «шахидом».
В результате оперативного мероприятия, проведенного Управлением Службы государственной безопасности по Кашкадарьинской области совместно с сотрудниками областного управления внутренних дел, деятельность незаконной группы была пресечена.
В ходе доследственных мероприятий было установлено, что по поручению своего лидера, члены группы планировали совершить грабежи для сбора денег, необходимых на дорожные расходы для выезда в Сирию, где намеревались вступить в ряды террористической организации.
В ходе проведенных обысков по местам их жительств в качестве вещественных доказательств в процессуальном порядке были изъяты процессор компьютера, ноутбук, дрон, флеш-карты, DVD-диски, мобильные телефоны, литература религиозного содержания, а также по одному огнестрельному и пневматическому оружию, патроны и гильзы.
Среди членов группы были руководитель и работник общества с ограниченной ответственностью, лица, занимавшиеся торговлей на вещевом рынке, а также студент ВУЗа.
В настоящее время по данному факту возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса, ведутся следственные действия.