Ноқонуний тамаки маҳсулотлари савдоси туфайли давлат бюджети улкан маблағларни йўқотишда давом этмоқда
Ўзбекистон давлат бюджети ноқонуний тамаки маҳсулотлари савдоси туфайли улкан маблағларни йўқотишда давом этмоқда. 2024 йил 1 октябр ҳолатига кўра ноқонуний тамаки маҳсулоти савдоси туфайли давлат бюджети 390,6 млрд сўм солиқ тушумларини бой берган.
Бунинг баробарида, ҳудудлар бўйича тамаки маҳсулотлари яширин бозорининг улуши катталигича қолмоқда:
— Фарғона водийсида — 21,8%
— Наманганда — 41,6%
— Жиззахда — 21,8%
— Қаршида — 11%
— Навоий вилояти туманлари бўйича — 11,8%
— Олмалиқда — 19,9%
Бунда барча ҳудудларда тамаки маҳсулотининг катта миқдорда мусодара қилиниши тўғрисида мунтазам хабарлар кузатиб борилмоқда. Бундай маҳсулотлар турар жойлар ертўлалари, савдо нуқталари ва чегарада аниқланган. Бир томондан, бу ҳолат давлат ташкилотлари томонидан фаол иш олиб борилаётганини кўрсатади. Бошқа томондан эса, муаммо тизимли тусга эгалиги ва мунтазам текширув рейдларга қараганда жиддийроқ ечимларни талаб қилиш лозимлигига ишора қилади.
Бунда контрабанда учун каналлар мавжудлиги факти устида ишлаш керак. Чунки бу каналлар орқали тамаки маҳсулотларидан ташқари мамлакатга тақиқланган моддалар ҳам, контрафакт дорилар ҳам кириб келади.
Яқинда Тошкентда икки фуқаро ушланди – улар 43,7 минг долларга тенг 4 минг қадоқ қалбаки дорини сотмоқчи бўлишган.
Ишларнинг бундай ҳолда экани эътиборсиз қолмаслиги лозим. Зеро яширин бозор гуллаб-яшнар экан, мамлакат иқтисодиётига зарар етади, фуқаролар ўз саломатликлари ва фаровонликларини хатарга қўядилар.

Госбюджет Узбекистана продолжает терять огромные средства из-за нелегальной торговли табачными изделиями
По состоянию на 1 октября 2024 года госбюджет недополучил 390,6 млрд сумов налоговых поступлений из-за незаконной торговли табачной продукцией.
При этом, доля теневого рынка табачных изделий по регионам также остаётся высокой:
— Ферганской долине — 21,8%
— Намангане — 41,6%
— Джизаке — 21,8%
— Карши — 11%
— По районам Навоийской области — 11,8%
— Алмалыке — 19,9%
При этом мы регулярно видим сообщения об огромном количестве конфискаций табачной продукции во всех регионах. Сигареты находят в подвалах жилых домов, в торговых точках и на границе. С одной стороны, это показатель того, что работа ведётся очень активно. Но с другой — это говорит о том, что проблема системная и требует более серьезных решений, чем регулярные проверочные рейды.
Здесь нужно работать с самим фактом наличия каналов для контрабанды. Ведь по этим каналам кроме табачной продукции в страну попадают и запрещённые вещества, и контрафактные лекарства.
Совсем недавно в Ташкенте были задержаны двое граждан, которые пытались продать 4 тысячи упаковок поддельного лекарства на сумму 43,7 тысяч долларов.
Такое положение дел не должно оставаться без внимания. Ведь пока теневой рынок процветает — экономика страны не развивается, а граждане рискуют своим здоровьем и благополучием.