Синфдан бола зўрлик билан олиб чиқиб кетилди
Қорақалпоғистон Республикаси Элликқалъа туманидаги мактабда содир бўлган мазкур ҳолат Болалар омбудсмани томонидан ўрганилмоқда.
Аниқланишича, жорий йилнинг 5 сентябр куни Элликқалъа туманидаги 28-мактабнинг 1-синф ўқувчиси Х.Ё. (ўғил бола)нинг онаси С.Ш. дарс жараёнини бузган ҳолда синфга кириб бориб, ўқитувчи уни тўхтатишга уринишига қарамасдан, куч ишлатиб мажбуран ўғлини синфдан олиб кетган.
Ҳолат юзасидан С.Ш ва бошқа шахларга нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарликка оид тегишли ҳужжатлар тўпланиб, судга юборилган.
Бугун, 20 сентябр куни мазкур иш судда кўриб чиқилмоқда.
Ушбу вазият боланинг ким билан яшашига оид қариндошлар ўртасидаги низо оқибатида юзага келган бўлиб, мазкур масала юзасидан ҳужжатлар суд тартибида ҳал қилиниши учун тақдим этилган.

В Каракалпакстане женщина силой увела сына во время урока
В соцсетях распространилось видео, на котором мать одного из школьников врывается в класс во время урока и силой забирает сына, несмотря на сопротивление учителя.
Как сообщает детский омбудсман, инцидент произошел 5 сентября в школе № 28 Элликкалинского района Каракалпакстана. По данному факту в отношении матери ученика первого класса С.Ш. и других лиц, которые ворвались в класс вместе с ней были собраны соответствующие документы об административном правонарушении. Сегодня, 20 сентября, данное дело рассматривается в суде.
Отмечается, что данная ситуация возникла в результате спора между родственниками о том, с кем должен жить ребенок. Документы были представлены в суд для разрешения вопроса.