Яккабоғда «замҳоким»ни ёқиб юборган тадбиркор Тошкентда суд-психиатрия экспертизасидан ўтмоқда
Яккабоғ тумани ҳокими ўринбосари Мансур Туймаевнинг ҳаётига суиқасд қилганлигида айбланувчи яккабоғлик тадбиркор Бахриддин Исамов Тошкентда суд-психиатрия экспертизасидан ўтмоқда. Бу ҳақда Бош прокуратурага асосланган ҳолда Gazeta.uz хабар бериб ўтди.
Яккабоғ тумани ҳокимининг саноатни ривожлантириш, капитал қурилиш, коммуникациялар ва коммунал хўжалик масалалари бўйича ўринбосари Мансур Туймаевнинг ҳаётига суиқасд қилганлигида айбланувчи тадбиркор Бахриддин Исамов айни пайтда Тошкентда суд-психиатрия экспертизасидан ўтмоқда. Яккабоғ тумани прокуратураси юқорида қайд қилинган ҳолат юзасидан 20 июль куни Бахриддин Исамовга нисбатан Жиноят кодексининг 25- ва 97-моддаси 1-қисми билан жиноят ишини қўзғатган.
Исамовнинг ҳимоя ҳуқуқи таъминланиб, ҳимоячиси Ш. Гайиров иштирокида гумон қилинувчи тариқасида сўроқ қилинган. 21 июль куни Исамов Жиноят-процессуал кодексининг 221-моддаси тартибда ушланиб, бу ҳақида яқин қариндошларига маълум қилинган ва қариндошлари томонидан олиб келинган кийим-кечак ва озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминланган.
22 июл куни Исамовга айблов эълон қилиниб, қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланган. Айбланувчи қариндошлари томонидан таклиф қилинган ҳимоячи Х. Джабборов билан холи учрашиши учун шароит яратиб берилган.
Исамовга нисбатан суд-психиатрия экспертизаси тайинланиб, Жиноят ишлари бўйича Яккабоғ тумани судининг 22 июлдаги ажрими билан стационар тартибда суд-психиатрия экспертизасидан ўтказиш учун Тошкентга юборилган. Шу куни турмуш ўртоғи Нодира Ҳайдарова ва ўғли Шарофиддин Даминов билан учрашув ташкил қилиб берилган.
Изоҳ: ОАВ да таркалган хабарларда айтилганидек, воқеа содир бўлгандан кейин тадбиркорнинг икки ўғли ҳам ИИБ ходимлари томонидан олиб кетилиб, уларнинг бири тан жароҳати билан қўйиб юборилгани, жароҳатлар милиция ходимлари томонидан етказилгани борасида Бош прокуратура ҳозирча ҳеч нима дегани йўқ.

Предприниматель, который поджог замхокима в Яккабаге, проходит судебно-психиатрическую экспертизу
Предприниматель из Яккабагского района Кашкадарьинской области Бахриддин Исамов, обвиняемый в покушении на умышленное убийство заместителя хокима района Мансура Туймаева, в настоящее время находится в Ташкенте для прохождения судебно-психиатрической экспертизы. Об этом сообщает «Газета.uz» со ссылкой на пресс-службу Генеральной прокуратуры Узбекистана.
20 июля прокуратура Яккабагского района возбудила в отношении Исамова, который облил бензином и поджег замхокима, пытавшегося бульдозером снести принадлежащее ему здание, уголовное дело по части 1 статьи 97 и статье 25 Уголовного кодекса (покушение на умышленное убийство).
Как отметили в Генпрокуратуре, Исамову было обеспечено право защиты, и он был допрошен в присутствии адвоката Ш. Гайирова в качестве подозреваемого. 21 июля в порядке, предусмотренном статьей 221 Уголовно-процессуального кодекса (основания задержания), Исамов был задержан, о чем были уведомлены его близкие родственники, которые передали ему одежду и продукты питания.
22 июля Исамову было предъявлено обвинение и применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Обвиняемому были созданы условия для встречи наедине с адвокатом Х. Джабборовым, приглашенным его родственниками.
Учитывая совершение обвиняемым общественно опасного деяния, назначено проведение судебно-психиатрической экспертизы, и он определением суда от 22 июля был направлен в Ташкент для проведения судебно-психиатрической экспертизы в стационарных условиях.
В Генпрокуратуре отметили, что 22 июля была организована встреча Бахриддина Исамова с супругой Нодирой Хайдаровой и сыном Шарофиддином Даминовым.