1 июлдан 200 ва 500 сўмлик банкнотлар ўз кучини йўқотади
Ўзбекистонда 1997 йил намунасидаги 200 сўмлик ва 1999 йил намунасидаги 500 сўмлик банкнотлар шу йил 1 июлдан қонуний тўлов воситаси сифатида ўз кучини йўқотади.
Бу ҳақда Марказий банк хабарида эслатиб ўтилди.
Мазкур қарор «Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг эски намунадаги 50 ва 100 сўмлик тангаларини, шунингдек, 50, 100, 200 ва 500 сўмлик банкнотларини айирбошлаш ҳамда муомаладан қайтариб олиш тартиби тўғрисида»ги низомга асосланган.
Эски намунадаги ушбу пул белгилари 2020 йил 1 июлга қадар барча тижорат банклари бўлинмалари, 2020 йил 1 июлдан кейин эса Марказий банкнинг ҳудудий Бош бошқармалари Ҳисоб-китоб касса марказлари томонидан қабул қилинади ва муомаладаги пул белгиларига чекланмаган миқдорда алмаштириб берилади.
Шу муносабат билан, эски намунадаги 200 сўмлик ва 500 сўмлик банкнотларингиз мавжуд бўлса, белгиланган тартибда муомаладаги пул белгиларига алмаштириб олишингиз мумкинлигини айтиб ўтилган.

С 1 июля банкноты номиналом 200 и 500 сумов будут изъяты из обращения
Банкноты номиналом 200 и 500 сумов будут изъяты из обращения с 1 июля 2020 года, сообщили в пресс-службе регулятора.
Согласно Положению о порядке обмена и изъятия из обращения монет достоинством 50, 100 сум, а также банкнот номиналом 50, 100, 200 и 500 сум старого образца Центрального банка Республики Узбекистан, зарегистрированного Министерством юстиции № 3014 от 19 мая 2018 года, с 1 июля 2020 года теряют силу в качестве законного средства платежа:
- банкноты номиналом 200 сумов образца 1997 года;
- банкноты номиналом 500 сумов образца 1999 года.
Данные денежные знаки старого образца будут приниматься всеми отделениями коммерческих банков до 1 июля 2020 года, а после 1 июля 2020 года могут обмениваться непосредственно в расчетно-кассовых центрах Главных территориальных управлений Центрального банка на банкноты, находящиеся в обращении.
При наличии банкнот номиналом 200 и 500 сумов старого образца, вы можете обменять их на денежные знаки, находящиеся в обращении в установленном порядке.