Марказий банк тўлов ташкилотига жарима солди ва бошқаларини огоҳлантирди
Марказий банк назорат қўмитаси йиғилишларида турли тўлов ташкилоти ва уларга хизмат кўрсатувчи банклар жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштириш билан боғлиқ хатарлар бўйича огоҳлантирилган.
BRIO GROUP МЧЖ (OSON) тўлов ташкилотига нисбатан жарима санкцияси қўлланилди.
Кредит ташкилотларининг молиявий ҳолатини кўриб чиқиш бўйича муҳокамаларда 16 та масала кўрилди. Хусусан, кредит ташкилотлари томонидан жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштириш билан боғлиқ хатарларни бошқаришга доир талабларга риоя этилиши, Марказий банкнинг пруденциал меъёрлари талабларининг бажарилиши, банклар ва микромолия ташкилотларида ўтказилган ўрганишлар натижаларига доир масалалар таҳлил қилинди.
Натижада 1 та микромолия ташкилотини реестрдан чиқариш масала кўрилди ва 9 та тижорат банки фаолиятида қоидабузарликлар аниқланганлиги оқибатида чора ва санкциялар қўлланилиши тўғрисида огоҳлантирилди.

Центробанк оштрафовал компанию-владельца сервиса OSON
Центральный банк Узбекистана в августе оштрафовал платёжную организацию Brio Group (бренд Oson), сообщила пресс-служба регулятора в кратком отчёте о деятельности Комитета банковского надзора ЦБ.
Сообщается, что по результатам контрольных мероприятий в отношении Oson было выявлено нарушение законодательства о борьбе против легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансирования терроризма при проведении платёжных операций. Детали не приводятся.
ЦБ предупредил платёжные организации и обслуживающие их банки о недопустимости нарушения законодательства и строгих санкциях за это.
Сообщается также, что в августе Комитет банковского надзора рассмотрел вопрос об исключении из реестра одной микрокредитной организации и предупреждении девяти коммерческих банков о мерах и санкциях в связи с нарушениями, выявленными в их деятельности.