Мебел ишлаб чиқаришга ихтисослашган 15 та кичик саноат зонаси ташкил қилинади
«Республика ҳудудларида мебелсозлик саноатини ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида»ги Президент қарори (ПҚ–5155-сон, 21.06.2021 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, ҳудудларда кластер усулида мебель маҳсулотларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган кичик саноат зоналари (15 та) ташкил қилинади.
Кичик саноат зоналаридаги ишлаб чиқариш майдонлари мулк ҳуқуқи асосида электрон онлайн-аукцион орқали реализация қилинади.
Кичик саноат зоналарини ташкил қилиш учун ер майдони ажратилиши билан боғлиқ қишлоқ хўжалиги ва ўрмон хўжалиги ишлаб чиқариши нобудгарчиликлари ўрнини қоплаш бўйича тўланадиган компенсация тўловлари, истисно тариқасида, ундирилмайди.
Қуйидаги харажатлар Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан қопланади:
- 2021–2024 йилларда йиллик тушумида тайёр мебель маҳсулотлари экспортидан тушум улуши камида 30 фоизни ташкил қиладиган маҳаллий корхоналарнинг хомашё (ТИФ ТН бўйича 4410 ва 4411 кодлари) импорти учун сарфланган транспорт харажатларининг 50 фоизи миқдорида;
- 2024 йил 1 январгача мебель маҳсулотларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган экспорт қилувчи корхоналарга мебель маҳсулотларини барча давлатларга, шу жумладан қўшни давлатларга экспорт қилишда автомобиль ва темир йўл ташиш харажатларининг 50 фоизи, бироқ маҳсулот экспорт қийматининг (транспорт харажатларисиз) автомобиль транспортида 5 фоизидан, темир йўл транспортида 7 фоизидан кўп бўлмаган миқдорида.
2023 йил 1 январга қадар мебель ишлаб чиқаришда фойдаланиладиган айрим хомашё, эҳтиёт қисмлар, фурнитура ва аксессуарлар импортида божхона божининг ноль ставкаси қўлланилади.
Шунингдек, 2022 йилдан ҳар йили май ойида Мебель халқаро савдо кўргазмаси («Uzbek International Furniture Fair») ўтказилади.

В Узбекистане производителям мебели предоставят ряд льгот
Принято Постановление Президента «О мерах, направленных на развитие мебельной промышленности в регионах республики».
Согласно постановлению, в регионах будут созданы небольшие промышленные зоны (15), специализирующиеся на производстве мебельной продукции кластерным способом.
Производственные площади в малых промышленных зонах будут реализованы посредством электронного онлайн-аукциона на праве собственности.
Компенсационные выплаты по возмещению потерь сельскохозяйственного и лесного производства, связанных с выделением земельных участков под создание малых промышленных зон, в порядке исключения, не взимаются.
Агентство по продвижению экспорта покрывает следующие расходы:
- В размере 50% транспортных затрат на импорт сырья (коды 4410 и 4411 ТИФ ТН) местных предприятий, доля которых в годовой выручке от экспорта готовой мебельной продукции в 2021-2024 годах составляет не менее 30%;
- До 1 января 2024 г. предприятиям-экспортерам, специализирующимся на производстве мебельной продукции, при экспорте мебельной продукции во все страны, в том числе в страны ближнего зарубежья, - 50% расходов на автомобильные и железнодорожные перевозки, но не более 5% стоимости экспорта продукции (без транспортных расходов) автомобильным транспортом и 7% - железнодорожным транспортом.
- До 1 января 2023 года на импорт некоторых видов сырья, деталей, фурнитуры и аксессуаров, используемых в мебельном производстве, будет применяться нулевая ставка таможенной пошлины.
- Также ежегодно с мая 2022 года будет проводиться Узбекская международная мебельная ярмарка (Uzbek International Furniture Fair).