«Ўзбекнефтгаз»: Қашқадарёдаги «Денгизкўл» конида 2-сонли сиқув компрессор станцияси ҳамда «Тегирмон-Сомонтепа» газ қувури ишга туширилди (Фото)
Жорий йилнинг 12 ноябрь куни Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасига қарашли «Денгизқўл» конидаги иккинчи сиқув компрессор станцияси ҳамда «Тегирмон-Сомонтепа» газ қувурининг ишга туширилиши муносабати билан тантанали маросим ўтказилди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев мамлакатимиз аҳолисини ва иқтисодиёт тармоқларини, айниқса куз-қиш мавсумида табиий газ билан узлуксиз таъминлаш устувор вазифа эканлиги таъкидлаб, ишга туширилган ушбу объектлар юқоридаги мақсадларга хизмат қилиши муқаррар ҳисобланишини таъкидлади.
Муборак бошқармасининг «Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан қазиб чиқарилаётган табиий газдаги улуши деярли 45 фоизни ташкил қилади. 2022 йилда бошқарма конларидан 15,0 млрд. куб метр табиий газ қазиб чиқариши кутилмоқда.
Ҳудудда геология-қидирув ишларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилиб, 2017-2021 йилларда жами 6 та углеводород конлари очилди («Чордарбаза», «Дўлтатепа», «Қуйи Помуқ», «Янги Олот», «Ижобат», «Раззоқбобо») ва 74,6 млрд куб метр ҳажмда табиий газ ҳамда 3,1 млн тонна ҳажмда суюқ углеводородлар захираси ўстирилди.
Жорий йилнинг январь-октябрь ойларида бажарилган ишлар натижасида 2 та янги кон очилди («Қуйи Помуқ», «Янги Олот») ҳамда 6,2 млрд куб метр ҳажмда табиий газ ва 356 минг тонна ҳажмда суюқ углеводородлар захираси ўстирилди. Йил охирига қадар бу кўрсаткични 12,0 млрд куб метрга етказиш кутилмоқда.
Лойиҳа бош пудратчиси – «Enter Engineering» компанияси томонидан қисқа муддатларда қиймати 87,8 млн. долларлик технологик объект қуриб битказилди. Замонавий газ-турбина ускуналари ва компрессорлар етакчи хорижий компаниялар, яъни «Baker Hughes», «Акчелик», «ДенЭйр Энержи», «ИГНК», «Шандонг Винтех» ва бошқа компаниялар томонидан етказиб берилди.
Мазкур қурилмани фойдаланишга топшириш натижасида кунлик қўшимча 1 млн. куб метр газ қазиб олиш имкони яратилди. Шу билан бирга, узунлиги 47 километр бўлган «Тегирмон-Сомонтепа» газ қувурининг қурилиши йилига 1 млрд. куб метр газни транспортировка қилиш имконини беради.
Ўтган йили «Алан» ва «Зеварда» сиқув компрессор станцияларининг ишга туширилиши, бугун эса «Денгизкул» сиқув компрессор станциясининг фойдаланишга топширилиши кўзланган мақсадларга эришишга ёрдам беради.
Юқоридаги объектларни қуришга жонбозлик кўрсатган 40 дан ортиқ ишчи ва ходимлар, жумладан технологик ускуналарнинг ишлаб чиқарувларни жамият раҳбариятининг ташаккурномаси ҳамда эсдалик совғалари билан тақдирланди.
Маълумот учун. «Денгизкўл» кони 1981 йилда Бухоро-Хива ҳудудида очилган йирик конлардан бири бўлиб, бошланғич захираси 160 млрд. куб метр табиий газни ташкил қилган. Бу ерда газни комплекс тайёрлаш қурилмаси фойдаланишга топширилган, кейинчалик кон қатлам босимининг кескин равишда тушиб боришини ҳисобга олиб 2009 йилда биринчи сиқув компрессор станцияси қуриб ишга туширилган.Кондаги қолдиқ 37 млрд. куб метр газ ва 1,3 млн. тонна конденсат захираларини максимал даражада қазиб олиш мақсадида, иккинчи сиқув компрессор станциясини қуриш қарори қабул қилинган.

«Узбекнефтегаз»: На месторождении «Денгизкуль» в Кашкадарье введены в эксплуатацию дожимно-компрессорная станция №2 и газопровод «Тегирмон-Сомонтепа» (Фото)
12 ноября текущего года состоялась торжественная церемония ввода в эксплуатацию второй дожимно-компрессорной станции на месторождении «Денгизкуль» и газопровода «Тегирмон-Сомонтепа», принадлежащих Мубаракскому нефтегазодобывающему управлению.
Мехриддин Абдуллаев, Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз», подчеркнул, что бесперебойная подача природного газа населению и отраслям экономики нашей страны, особенно в осенне-зимний сезон, является приоритетной задачей, и подчеркнул что эти введенные в эксплуатацию объекты будут служить вышеуказанным целям.
Доля Мубарекского управления в добываемом АО «Узбекнефтегаз» природном газе составляет почти 45 процентов. В 2022 году ожидается добычи 15,0 млрд. кубометров природного газа из месторождений управления.
Особое внимание было уделено выполнению геологоразведочных работ в регионе, и в 2017-2021 годах всего было открыто 6 месторождений углеводородов («Чордарбаза», «Дултатепа», «Куйи Памук», «Янги Олот», «Ижобот», «Раззокбобо») и приращены запасы 74,6 млрд кубометров природного газа и 3,1 млн тонн жидких углеводородов.
В результате работ, проведенных в январе-октябре т.г., открыто 2 новых месторождения («Куйи Помук», «Янги Олот») и приращены запасы природного газа в объеме 6,2 млрд кубометров и 356 тыс. тонн жидких углеводородов. Ожидается, что к концу года этот показатель достигнет 12,0 млрд кубометров.
Генеральный подрядчик проекта - компания «Enter Engineering» за короткий промежуток времени завершил технологический объект стоимостью 87,8 млн. долларов. Современное газотурбинное оборудование и компрессоры поставили ведущие зарубежные компании, а именно «Baker Hughes», «Акчелик», «ДенЭйр Энержи», «ИГНК», «Шандонг Винтех» и другие.
В результате ввода этого устройства в эксплуатацию была создана возможность добычи дополнительно 1 млн. кубометров газа. При этом строительство газопровода Тегирмон-Сомонтепа протяженностью 47 километров будет позволять транспортировать 1 миллиард кубометров газа в год.
Запуск дожимно-компрессорных станций «Алан» и «Зеварда» в прошлом году, а сегодня ввод в эксплуатацию дожимно-компрессорной станции «Денизкуль» помогут достичь намеченных целей.
Более 40 рабочих и служащих, проявивших самоотверженность при строительстве вышеперечисленных объектов, в том числе при производстве технологического оборудования, были награждены благодарственными письмами руководства общества и памятными подарками.
Для справки. Месторождение «Денгизкуль» — один из крупнейших месторождений, открытых в 1981 году в Бухара-Хивинском регионе, с начальным запасом в 160 миллиардов кубометров природного газа. Здесь была введена в эксплуатацию установка комплексной подготовки газа, а затем, с учетом резкого падения пластового давления, была построена и введена в эксплуатацию в 2009 году первая дожимно-компрессорная станция. С целью максимального извлечения запасов с месторождения в количестве 37 миллиардов кубометров газа и 1,3 млн. тонн конденсата принято решение о строительстве второй дожимно-компрессорной станции.