«Ўзбекнефтгаз» ва «ERIELL Group» бешта янги қудуқни фойдаланишга топширди
Қорақалпоғистон Республикаси, Қашқадарё ва Бухоро вилоятларида «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва «ERIELL Group» компанияси ҳамкорликда янги объектларни фойдаланишга топширди.
Хусусан, Қорақалпоғистон Республикасидаги «Шимолий Бердақ» конида 77-сонли қудуқ, шунингдек диаметри 108х6 мм ва узунлиги 1150 м га тенг бўлган шлейф газ қувури фойдаланишга топширилди. Ушбу қудуқ 66-сонли қудуқнинг мавжуд шлейфига уланган.
Айни пайтда Устюртда «Арслон» конининг 18-сонли қудуғи, шунингдек диаметри 108х6 мм ва узунлиги 1250м га тенг бўлган шлейф газқувури фойдаланишга топширилди. Қудуқ «Арслон« конидаги мавжуд газ тўплаш шохобчасига уланган.
Қашқадарё вилоятида «Сомонтепа» конидаги 127-сонли қудуқ ишга туширилди. Шунингдек диаметри 114х9мм ва узунлиги 3500м га тенг шлейф газқувури барпо этилди. Қудуқ «Сомонтепа» конидаги мавжуд газ тўплаш шохобчасига уланган.
Бундан ташқари, «Шўртан» конида 327-сонли қудуқ фойдаланишга топширилди, шунингдек диаметри 114х9мм ва узунлиги 1422м га тенг шлейф газ қувури барпо этилди. Қудуқ «Шўртан» конининг мавжуд газ тўплаш шохобчасига уланган.
Бухоро вилоятида «Тўмарис» конининг 12-сонли қудуғи ишга туширилди, шунингдек диаметри 114х6мм ва узунлиги 620м га тенг шлейф газ қувури барпо этилди. Қудуқ «Тўмарис» конидаги мавжуд газ тўплаш шохобчасига уланган.
Кўрсатиб ўтилган қудуқларнинг ишга туширилиши Ўзбекистон Республикасининг газ-транспорт тизимига табиий газ узатилишини кўпайтириш имконини беради.
Углеводород хом ашёсини қазиб олишни кўпайтириш бўйича ишлар «2017-2021 йилларда углеводород хом ашёсини қазиб олишни кўпайтириш бўйича чора-тадбирлар дастури»ни амалга ошириш доирасида олиб борилмоқда.

«Узбекнефтегаз» и ERIELL Group ввели в эксплуатацию пять новых скважин
В Каракалпакстане, Кашкадарьинской и Бухарской области ERIELL Group совместно с АО «Узбекнефтегаз» успешно ввели в эксплуатацию новые объекты.
В частности, в Республике Каракалпакстан запущена в эксплуатацию скважина №77 месторождения «Шимолий Бердах», а также газопровод-шлейф диаметром 108х6мм и протяженностью 1150м. Скважина подключена к существующему шлейфу скважины №66.
Также в Устюртском регионе ввели в эксплуатацию скважину №18 месторождения «Арслан», а также газопровод-шлейф диаметром 108х6мм и протяженностью 1250м. Скважина подключена к существующему ГСП (газосборный пункт) месторождения «Арслан».
В Кашкадарьинской области запустили в работу скважину №127 месторождения «Самантепе», а также выполнено строительство газопровода-шлейфа диаметром 114х9мм и протяженностью 3500м. Скважина подключена к существующему ГСП (газосборный пункт) месторождения «Самантепе».
Помимо этого, введена в эксплуатацию скважина №327 месторождения «Шуртан», а также построен газопровод-шлейф диаметром 114х9мм и протяженностью 1422м. Скважина подключена к существующему СП-10 (сборный пункт) месторождения «Шуртан».
В Бухарской области осуществлен ввод в эксплуатацию скважины №12 месторождения «Тумарис», а также построен газопровод-шлейф диаметром 114х6мм и протяженностью 620м. Скважину подключили к существующему ГСП (газосборный пункт) месторождения «Тумарис».
Деятельность указанных скважин позволит увеличить подачу природного газа в газотранспортную систему Республики Узбекистан.
Работы по увеличению добычи углеводородного сырья ведутся в рамках реализации «Программы мер по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017-2021 годы».