Ўзсаноатқурилишбанк филиаллараро операцияларни ягона банк кодига ўтказди
Ўзсаноатқурилишбанк тизимидаги барча филиалларни ягона банк кодига ўтказиш ишлари муваффақиятли якунланди.
Ўзбекистон банк тизимида хизмат кўрсатиш жараёнларини мижозга йўналтирилганлик тамойили асосида қуриш рақобат муҳитининг асосий омилларидан бирига айланди.
Шу боис Ўзсаноатқурилишбанк тизимида Президентимизнинг 2020 йил 12 майдаги «2020-2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида»ги фармонида белгиланган вазифалардан келиб чиқилиб, илғор банк бизнеси фаол ўзлаштирилмоқда.
Хусусан, филиаллараро операцияларни ягона банк кодига ўтказиш тизимида банкнинг бизнес модели қайта кўриб чиқилди.
Бэк-офисга тегишли функциялар марказлаштирилди. Банкнинг барча филиаллари Банк хизматлари марказига айлантирилиб, фақатгина мижозларга хизмат кўрсатувчи замонавий банк офиси фаолияти йўлга қўйилди. Филиаллараро операциялар ягона банк кодига ўтказилди.
Натижада, мижозларга хизмат кўрсатишда қуйидаги қулайликлар яратилади:
– мижозлар банк ҳисобварағи очилган жойдан қатъи назар, банкнинг исталган нуқтасидан банк хизматларининг тўлиқ спектр хизматларини олиш имкони яратилади;
– банк маҳсулотлари қатори кенгайтирилиб, мижозларга хизмат кўрсатиш жараёни сезиларли даражада тезлаштирилади;
– мижозлар томонидан уларнинг банк тармоқларидаги ҳар қандай бошқа ҳисобварақларига тўловлари банк хизмат ҳақисиз ўтказилади;
– мижозлар ҳисобрақамларини исталган ҳудуддаги банк тармоғига ўтказиш ва хизмат кўрсатишда банк реквизитлари ўзгаришсиз сақлаб қолиниши қайд этилди;
– мижозга хизмат кўрсатилаётган тармоқ вакиллик ҳисоб рақами ҳолатидан қатъий назар, унинг барча турдаги тўловлари узлуксиз ва тўсиқларсиз амалга оширилиши таъминланади;
– мижозларга ягона банк коди тизимида хизмат кўрсатиш банкнинг мобил иловаси ва масофавий хизмат кўрсатиш дастурлари орқали тўловлар ва операциялар узлуксиз ҳолатда бажарилиши юзага келади;
– фронт-офис ходимлари томонидан банк мижозларига тезкор хизмат кўрсатиш йўлга қўйилиб, ушбу бўлимга тегишли барча амалиётлар битта тизимда, яъни «Ягона ойна – CRM» дастурида амалга оширилади.
Маълумот учун: Ягона банк коди – бу Ўзбекистон Республикаси Марказий банки томонидан тақдим этилиб, мижознинг банк ҳисоб рақами бўйича мажбурий реквизити ҳисобланади.

Узпромстройбанк перевел межфилиальные операции на единый банковский код
Успешно завершена работа по переводу всех филиалов в системе Узпромстройбанка на единый банковский код.
Построение процессов обслуживания в банковской системе Узбекистана на основе принципа клиентоориентированности стало одним из основных факторов конкурентной среды.
В связи с этим, в системе Узпромстройбанка исходя из задач, определенных в Указе Президента страны от 12 мая 2020 года «О Стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020–2025 годы», активно осваивается прогрессивный банковский бизнес.
В частности, пересмотрена бизнес-модель банка в системе перевода межфилиальных операций на единый банковский код.
Централизованы функции бэк-офиса. Все филиалы банка преобразованы в Центры банковских услуг, налажена деятельность современных офисов, специализирующихся на обслуживании клиентов. Межфилиальные операции переведены на единый банковский код.
В результате будут созданы следующие удобства при обслуживании клиентов:
– независимо от места открытия клиентами расчетного счета, будет создана возможность доступа к полному спектру банковских услуг в любом пункте обслуживания Узпромстройбанка;
– расширена линейка банковских продуктов и ускорен процесс обслуживания клиентов;
– комиссия за услуги, при проведении внутрибанковских платежей на рассчетные счета отделений, не взимается;
– сохранятся банковские реквизиты клиентов при переходе на обслуживание в другие отделения банка;
– независимо от состояния расчетного счета отделения Узпромстройбанка, обслуживающей клиента, все виды его платежей осуществляются непрерывно и беспрепятственно;
– оказание услуг клиентам в системе единого банковского кода позволит круглосуточно выполнять платежи и операции в мобильном приложении банка и программах дистанционного обслуживания;
– работниками фронт-офиса будет налажено оказание оперативных услуг клиентам банка, все операции касательно данного отдела будут выполняться в одной системе, то есть в программе «Единое окно – CRM».
Справочно. Единый банковский код представлен Центральным банком Республики Узбекистан и является обязательным реквизитом по банковскому расчетному счету клиента.