Президент Фарғона нефтни қайта ишлаш заводига борди (фото)
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 май куни Фарғона нефтни қайта ишлаш заводига ташриф буюрди.
Мазкур корхона ўз вақтида Фарғона водийсидаги нефть конларини ўзлаштириш ва минтақа давлатларига нефть маҳсулотларини етказиб бериш мақсадида бунёд этилган. У ҳозирги кунда ҳам углеводород хомашёсини қайта ишлаш бўйича мамлакатимиздаги энг йирик мажмуалардан биридир. 475 гектар майдон, 52 та технологик объект унинг улкан салоҳиятидан далолат беради. Бу ерда 70 мингдан ортиқ киши ишлайди.
Лекин техника ва технологиялар эскиргани, ишлаб чиқариш асосан импортга боғлиқ бўлгани сабабли корхона кейинги ўн йилда норентабел бўлиб қолган эди. Йиллик лойиҳа қуввати 6 миллион 450 минг тонна бўлгани ҳолда ишлаб чиқариш бор-йўғи 30 фоизга тушиб қолганди.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 21 февраль куни нефть-газ ва кимё саноатини ривожлантириш масалалари бўйича ўтказилган йиғилишда Фарғона нефтни қайта ишлаш заводини инвесторларнинг ишончли бошқарувига бериш вазифасини қўйган эди. Шунга мувофиқ 10 апрелда «Фарғона нефтни қайта ишлаш заводини тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилган ҳолда модернизация қилиш чора-тадбирлари тўғрисида» Президент қарори қабул қилинди.
Мазкур модернизация жараёни Индонезиянинг «РТ Trans Asia Resources» хорижий компанияси билан ҳамкорликда уч босқичда амалга оширилади. Компаниянинг соҳада катта тажрибаси, жаҳон бозорида ўз ўрни бор. Бу заводни хомашё билан барқарор таъминлаш, уни жаҳон стандартлари асосида қайта ишлаб, ички ва ташқи бозорларга етказиб беришга хизмат қилади. Келгусида етакчи халқаро компаниялардан иборат бўлган консорциум ташкил этиш режалаштирилган.
Келишувга асосан, заводга жорий йилнинг ўзида камида 300 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этилади. Бу маблағ эвазига икки ой давомида ҳозирда ишламай турган 11 қурилманинг 7 тасидан фойдаланиш тикланади. Бунинг натижасида 7 минг 100 та иш жойлари сақлаб қолинади, 450 киши ўз иш ўринларига қайтади.
Шунингдек, завод икки баробар кўпроқ хомашё билан таъминланади. 2020 йилдан бошлаб «Евро-4», «Евро-5» каби юқори сифатли дизел ёқилғиси ишлаб чиқаришга эришилади. Маҳсулотлар таннархи тушиб, сифати оширилиши натижасида вилоятнинг экспорт салоҳияти янада кенгаяди.
Умуман, лойиҳа доирасида 2022 йилгача камида 875 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестициялар жалб этилади. Бу 60 йилдан бери ишлаб келаётган Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи ва 110 йиллик тарихга эга Олтиариқ нефтни қайта ишлаш корхонасини замонавий мажмуаларга айлантириш, уларда экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш имконини беради.
Энг муҳими, яна кўплаб одамлар, айниқса, ёшлар иш билан таъминланади. Солиқ тушумлари бир ойда қўшимча 100 миллиард сўмга ошади.
Президент Шавкат Мирзиёев завод ишчилари ва инвесторлар билан суҳбатлашди.
— Бу ишлардан асосий мақсад корхонани тўлиқ қувват билан ишлатиш, одамларни иш билан таъминлаш. Бу Фарғона нефтни қайта ишлаш заводининг янги даври бўлади, — деди давлатимиз раҳбари.

Шавкат Мирзиёев посетил Ферганский нефтеперерабатывающий завод (фото)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 мая посетил Ферганский нефтеперерабатывающий завод.
В свое время данное предприятие было создано для ускорения освоения нефтяных месторождений в Ферганской долине и обеспечения стран региона нефтепродуктами. Оно и сегодня является одним из крупных комплексов страны по переработке углеводородного сырья. Комплекс занимает 475 гектаров, включает 52 технологических объекта. Здесь трудятся более 70 тысяч человек.
Однако из-за износа техники и устаревания технологий, зависимости производства от импорта за последние десять лет предприятие оказалось нерентабельным. При годовой мощности в 6 миллионов 450 тысяч тонн производительность завода упала до 30 процентов.
Глава государства на состоявшемся 21 февраля текущего года совещании по вопросам развития нефтегазовой и химической промышленности поручил передать Ферганский НПЗ в доверительное управление инвесторам. 10 апреля этого года было принято постановление Президента «О мерах по модернизации Ферганского нефтеперерабатывающего завода с привлечением прямых иностранных инвестиций».
Модернизация осуществляется совместно с индонезийской компанией «РТ Trans Asia Resources» в три этапа. Данная компания имеет большой опыт в этой сфере. Участие иностранной компании будет способствовать стабильному обеспечению завода сырьем, его переработке по мировым стандартам, выводу продукции на внешний рынок. В дальнейшем планируется образование консорциума из числа ведущих международных компаний.
В этом году в завод намечено привлечь прямые инвестиции на сумму не менее 300 миллионов долларов. За счет этих средств в течение двух месяцев будет восстановлена работа 7 из 11 простаивающих ныне установок. Будут сохранены 7,1 тысячи рабочих мест, 450 человек вернутся к работе.
Вместе с тем снабжение завода сырьем увеличится вдвое. Начиная с 2020 года будет налажен выпуск высококачественного дизельного топлива, соответствующего стандартам «Евро-4» и «Евро-5». Снизится себестоимость и вырастет качество продукции, благодаря чему расширится экспортный потенциал области.
В целом в рамках проекта до 2022 года будут привлечены инвестиции на 875 миллионов долларов. Это позволит модернизировать Ферганский НПЗ, которому насчитывается 60 лет, и Алтыарыкское нефтеперерабатывающее предприятие, созданное 110 лет назад, производить в них экспортоориентированную продукцию.
Самое важное, будет обеспечена занятость многих людей, особенно молодежи. Налоговые поступления увеличатся на 100 миллиардов сумов в месяц.
Президент Шавкат Мирзиёев побеседовал с работниками завода и инвесторами.
- Главная цель всей этой работы - загрузить предприятие на полную мощность, обеспечить людей работой. Это станет новым этапом в деятельности Ферганского нефтеперерабатывающего завода, - сказал глава государства.
Даны дополнительные поручения по обеспечению завода сырьем и увеличению объемов производства продукции.