Қорақалпоғистонни ривожлантиришнинг 5 устувор йўналиши белгиланди
Нукус шаҳрида бўлиб ўтган йиғилишда Қорақалпоғистонни янада тараққий эттириш бўйича бешта устувор йўналиш белгилаб берилди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати хабар берди.
Биринчиси саноатни ривожлантириш, барча тармоқларда йирик ва кичик ишлаб чиқариш корхоналарини ташкил этишдан иборат.
Иккинчи устувор йўналиш тадбиркорлик гуллаб яшнаши учун кенг йўл очиб бериш ва уни ҳар тарафлама қўллаб-қувватлашдир.
Қишлоқ хўжалигида илғор технологияларни кенг жорий қилган ҳолда, ишлаб чиқариш ҳажми, ҳосилдорлик ва маҳсулот турларини кескин ошириш учинчи устувор йўналиш этиб белгиланди.
Тўртинчиси – ишлаб чиқариш ва одамлар учун қулай бўлган замонавий инфратузилмани яратиш.
Оролбўйи аҳолисининг яшаш шароити ва турмуш даражасини яхшилаш юзасидан кенг қамровли ишларни амалга ошириш эса бешинчи устувор йўналиш сифатида эълон қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев ҳар бир йўналишда назарда тутилган масалаларга алоҳида тўхталиб, улар бўйича фаол ишлаш зарурлигини таъкидлади.
Шунингдек, ҳар бир туман ва шаҳарнинг ўзига хос хусусиятлари ва имкониятларидан келиб чиқиб, уларни турли соҳаларга ихтисослаштириш бўйича тавсиялар берилди.
Жумладан, Қораўзак тумани қурилиш материаллари, Беруний, Хўжайли, Нукус туманлари мева-сабзавотчилик, Тахтакўпир чорвачилик, Шуманай паррандачилик, Элликқалъа узумчилик ва туризм, Мўйноқ балиқчилик ва чорвачилик, Кегайли чорвачилик, қизилмияни қайта ишлаш ва қоғоз саноати, Қанликўл дуккакли экинлар ва шоли етиштиришга ихтисослаштирилиши қайд этилди.
Қўнғиротни нефть-кимё саноати ва чорвачиликка, Чимбойни қизилмия етиштириш ва қайта ишлашга, Тўрткўлни шиша, ойна ва озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришга, Амударёни боғдорчилик, тўқимачилик ва пиллачиликка, Нукус шаҳрини эса фармацевтика ва электротехникага ихтисослаштириб, Тахиатош туманини саноат ишлаб чиқариш ҳудудига айлантириш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.

Определены 5 приоритетных направлений развития Каракалпакстана
На прошедшем в Нукусе совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева определены пять приоритетных направлений по дальнейшему развитию Каракалпакстана, сообщает пресс-служба Президента.
Первое направление заключается в развитии промышленности, организации крупных и малых производств во всех отраслях.
Второй приоритет – создание благоприятных условий для бурного развития предпринимательства и оказание бизнесу всемерной поддержки.
Широкое внедрение передовых технологий в сельском хозяйстве, увеличение объемов производства, повышение урожайности и расширение ассортимента продукции определены в качестве третьего приоритетного направления.
Четвертое предусматривает создание современной, удобной для производства и населения инфраструктуры.
Принятие всеобъемлющих мер для повышения уровня и качества жизни населения Приаралья обозначено пятым приоритетом.
Президент Шавкат Мирзиёев отдельно остановился на каждом из направлений и отметил необходимость активной работы по ним.
Вместе с тем даны рекомендации по ориентированию каждого района и города на определенную отрасль с учетом их специфики и возможностей.
Так, Караузякский район будет специализирован на производстве строительных материалов, Берунийский, Ходжейлийский, Нукусский районы – на плодоовощеводстве, Тахтакупыр – животноводстве, Шуманай – птицеводстве, Элликкала – виноградарстве и туризме, Муйнак – рыбоводстве и животноводстве, Кегейли – животноводстве, переработке солодки и на бумажной промышленности, Канлыкуль – выращивании бобовых и риса.
Отмечалась целесообразность ориентирования потенциала Кунградского района на нефтехимическую промышленность и животноводство, Чимбайского района – на выращивание и переработку солодки, Турткуля – производство стекольной и продовольственной продукции, Амударьинского района – садоводство, текстильное и шелковое производство, города Нукуса – на фармацевтику и электротехнику, а также превращения Тахиаташского района в промышленную зону.