Шавкат Мирзиёев «Навоий» эркин иқтисодий зонасидаги лойиҳалар билан танишди (фото)
Ўзбекистон Республикаси президенти Шавкат Мирзиёев 28 декабрь куни Навоий вилоятига ташриф буюриб, «Навоий» эркин иқтисодий зонасидаги лойиҳалар билан танишди. Бу ҳақда давлатимиз раҳбарининг матбуот хизмати хабар бермоқда.
2009 йилда ташкил этилган ушбу эркин иқтисодий ҳудуд босқичма-босқич ривожланиб келмоқда. Президентимизнинг 2018 йил 5 июндаги қарорига мувофиқ, унинг фаолияти, имкониятлари кенгайтирилган эди.
Шавкат Мирзиёев жорий йил 13 март куни ҳудудга ташрифи чоғида бутун Навоий вилоятини эркин иқтисодий зонага айлантириш ташаббусини илгари сурганди. Кейинчалик, 15 майда тегишли фармон қабул қилиниб, Навоий вилояти 2030 йил 1 январгача инновацион, юқори технологияларга асосланган, экспортга йўналтирилган ва импорт ўрнини босадиган ишлаб чиқаришлар учун эркин иқтисодий зона этиб белгиланди ҳамда вилоят ҳудудида шундай лойиҳаларни амалга ошираётган корхоналарга «Навоий» ЭИЗ иштирокчиси мақоми бериладиган бўлди.
Жорий йилнинг ўзида мазкур иқтисодий зона резидентлари 27 тага кўпайди ва жами 66 тага етди. Лойиҳаларнинг умумий қиймати 437 миллион доллардан ошади. Яна кўплаб проектлар устида иш олиб борилмоқда.
Иқтисодий зонадаги субъектлардан бири — «National plast» масъулияти чекланган жамият. Умумий қиймати қарийб 16 миллион доллар бўлган ушбу корхонада поливинилхлориддан профиллар ишлаб чиқарилади. Жорий йилда 10 минг тоннадан зиёд маҳсулот тайёрланган.
Давлатимиз раҳбари мазкур корхонанинг иш жараёни, маҳсулотлари сифатини кўздан кечирди. Импорт ўрнини босувчи товарлар ишлаб чиқаришни кенгайтириб, аҳолини арзон ва сифатли қурилиш материаллари билан таъминлаш бўйича кўрсатмалар берди.
Президентимизга корхонанинг иккинчи босқичи ҳақида маълумот берилди. 2020 йил учинчи чорагида фойдаланишга топшириладиган ушбу лойиҳа натижасида 40 минг тонна маҳсулот ишлаб чиқариш, 10 миллион долларлик экспорт қилиш режалаштирилган.
Шавкат Мирзиёев ЭИЗдаги «Green Line Profil» масъулияти чекланган жамият фаолияти билан ҳам танишди.
Умумий қиймати қарийб 40 миллион доллар бўлган мазкур корхона 2018 йилда ишга туширилган. 650 та иш ўрни яратилган. Жорий йилда 18,6 минг тонна маҳсулот тайёрланиб, 10 миллион долларлик экспорт қилинган. Келгуси йили ишлаб чиқариш ҳажмини 22 минг тоннадан ошириб, экспорт миқдорини 14 миллион долларга етказиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари бу ерда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар намуналарини кўздан кечирди, уларнинг сифати ва экспорт географияси билан қизиқди.
— Бугунги кундаги энг муҳим вазифа — қўшимча қиймат ва иш ўринлари, — деди Шавкат Мирзиёев. — Ҳар бир саноат корхонаси замонавий технологиялар ва ақл билан қўшимча қиймат занжирини яратиши керак. Ташқи бозорни ўрганиб, таннархни тушириш эвазига экспортни оширишга интилиши зарур.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами в свободной экономической зоне «Навои» (фото)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 декабря прибыл в Навоийскую область и ознакомился с проектами в свободной экономической зоне «Навои». Об этом сообщили в пресс-службе главы государства.
Деятельность и возможности организованной в 2009 году СЭЗ были расширены согласно постановлению Президента от 5 июня 2018 года.
В ходе поездки в регион 13 марта текущего года Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативу о превращении в свободную экономическую зону всей Навоийской области. Следовательно, указом главы государства от 15 мая этого года Навоийская область определена свободной экономической зоной для инновационных, высокотехнологичных, экспортоориентированных и импортозамещающих производств сроком до 1 января 2030 года, а предприятиям, занимающимся таким производством на территории области, предоставлен статус участника СЭЗ "Навои".
В одном только текущем году число резидентов этой зоны увеличилось на 27 и достигло 66. Общая стоимость проектов превысила 437 миллионов долларов.
В числе субъектов экономической зоны - общество с ограниченной ответственностью «National plast». Предприятие общей стоимостью почти 16 миллионов долларов выпускает профили из поливинилхлорида. В нынешнем году здесь произведено более 10 тысяч тонн продукции.
Глава государства понаблюдал за процессом работы предприятия, поинтересовался качеством продукции. Дал указания по расширению выпуска импортозамещающих товаров, обеспечению населения доступными и качественными строительными материалами.
Президенту была представлена информация о второй очереди предприятия, которую планируют ввести в строй в третьем квартале 2020 года. В результате производственная мощность увеличится на 40 тысяч тонн, объем экспорта - до 10 миллионов долларов.
В ходе посещения СЭЗ Шавкат Мирзиёев побывал и на площадках общества с ограниченной ответственностью «Green Line Profil» на территории .
Предприятие общей стоимостью почти 40 миллионов долларов начало свою деятельность в 2018 году. Было создано 650 рабочих мест. В текущем году произведено 18,6 тысячи тонн продукции и осуществлен экспорт на 10 миллионов долларов. В следующем году планируется увеличить производство до более чем 22 тысяч тонн и довести экспорт до 14 миллионов долларов.
Глава государства ознакомился с образцами выпускаемой здесь продукции, поинтересовался ее качеством и географией экспорта.
- Сегодня самая важная задача - создание добавленной стоимости и рабочих мест, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Каждое промышленное предприятие должно формировать цепочку добавленной стоимости, используя современные технологии и разумный подход. Следует изучать внешние рынки и расширять экспорт за счет снижения себестоимости.