Ногиронликни олиш тартиби ўзгартирилди
Вазирлар Маҳкамасининг «Тиббий-ижтимоий экспертиза хизмати ташкилий тузилмасини ва фаолиятини ташкил этишга оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тасдиқлаш тўғрисида»ги 62-сон қарори қабул қилинди.
Қарор Президентнинг «Кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, «Саховат» ва «Мурувват» интернат уйлари тизимини янада ривожлантириш тўғрисида» 2021 йил 25 мартдаги ПФ–6195-сон ҳамда «2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида» 2022 йил 28 январдаги ПФ–60-сон фармонлари, «Тиббий-ижтимоий экспертиза хизмати фаолияти ҳамда болаларга ногиронликни белгилаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида» 2021 йил 27 ноябрдаги ПҚ–22-сон қарори ижросини таъминлаш мақсадида қабул қилинди.
Қарор билан Фуқароларни тиббий-ижтимоий эксперт комиссияларида кўрикдан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Фуқароларни кўрикдан ўтказиш уларни тиббий-ижтимоий эксперт комиссияларга (кейинги ўринларда — ТИЭК) кўрикка юбориш орқали амалга оширилади (088/у-сонли шакл). Кўрикка, шунингдек, стационардан берилган касаллик тарихини, амбулатор картадан кўчирмаларни ва беморни кўрикка юбориш учун асос бўлган бошқа ҳужжатларни ўрганиш ҳам киради. Тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари мажлисида кўрик тўлиқ таркибда ва ҳужжатлар қабул қилиб олинган кундан бошлаб 10 кун ичида ўтказилади. Ногиронлик белгиланган тақдирда, ҳужжатлар ТИЭК томонидан қабул қилиб олинган сана ногиронликнинг бошланиши ҳисобланади.
Шунингдек, қарор билан қуйидагилар тасдиқланди:
- Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлигининг Тиббий-ижтимоий экспертиза хизмати тизимининг ташкилий тузилмаси;
- Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлигининг Республика тиббий-ижтимоий экспертиза инспекциясининг тузилмаси;
- Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар бош тиббий-ижтимоий эксперт комиссияларининг, туманлараро, туман (шаҳар), ихтисослаштирилган ва педиатрия тиббий-ижтимоий эксперт комиссияларининг намунавий тузилмалари;
- Зарур асбоб-ускуналар билан жиҳозланган давлат тиббиёт муассасаларига бепул текширувлар ўтказиш учун бириктирилган тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари рўйхати.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 08.02.2022 йилдан кучга кирди.

В Узбекистане изменили порядок получения инвалидности
Принято постановление Кабинета Министров от 08.02.2022 г. №62 «Об утверждении нормативно-правовых актов об организационной структуре и организации деятельности службы медико-социальной экспертизы», сообщает Norma.
Документ принят во исполнение указов Президента от 25.03.2021 г. №УП-6195 «О социальной поддержке престарелых и лиц с инвалидностью, а также дальнейшем развитии системы домов-интернатов «Саховат» и «Мурувват»», от 28.01.2022 г. №УП-60 «О стратегии развития нового Узбекистана на 2022–2026 гг.», а также Постановления Президента от 27.11.2021 г. №ПП-22 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности службы медико-социальной экспертизы и системы установления инвалидности детям».
Постановлением утверждено Положение о порядке проведения обследования граждан медико-социальными экспертными комиссиями.
Так, осмотр граждан осуществляется путем направления гражданина в медицинско-социальные экспертные комиссии (далее – МСЭК) для обследования (форма 088/у). В обследование входит также изучение истории болезни, выданной стационаром и выписок из амбулаторных карт, а также других документов, послуживших основанием для отправления гражданина на осмотр. Осмотр проводится на собрании МСЭК в полном составе, а также в течение 10 дней с момента приема документов. При определении инвалидности она считается наступившей с момента принятия МСЭК документов.
Документом также утверждены:
- Организационная структура службы медико-социальной экспертизы Агентства по развитию медико-социальных услуг;
- Структура Республиканской инспекции медико-социальной экспертизы Агентства по развитию медико-социальных услуг;
- Типовые составы главных медико-социальных экспертных комиссий Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, межрайонных, районных (городских), специализированных и педиатрических медико-социальных экспертных комиссий;
- Перечень медико-социальных экспертных комиссий по проведению бесплатных осмотров в государственных медицинских учреждениях, оснащенных необходимым оборудованием и др.