«Ўзгидромет» ҳаво ҳарорати тушишини маълум қилди
Бугун ва эртага республика ҳудуди бўйича қуёшли ва жуда илиқ об-ҳаво сақланиб туради. Кундуз кунлари термометр кўрсаткичи 35-37° гача кўтарилади, меъёрдан 2-4° га юқори бўлади.
Лекин, Ўзбекистоннинг шимолий чекка ҳудудларига бугундан бошлаб Волга бўйи ҳудудларидан совуқ антициклон кириб келиши бошланади. Шанба кунига келиб, ҳаво ҳарорати 30-33° гача, Устюртда 23-26° гача пасаяди. Шимолда ва чўл ҳудудларида шамол тезлиги 15-20 м/с гача кучайиши кутилмоқда.
Якшанба кунидан бошлаб совуқ фронт кириб келишида қуруқ ва салқин ҳаво Ўзбекистоннинг барча ҳудудига тарқалади. Республика бўйича баъзи жойларда шамол тезлиги 15-20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳаво ҳарорати кундуз куни 32-35°гача, Қорақалпоғистонда ва Хоразм вилоятида 22-27° гача бироз пасаяди.
Кейинги ҳафтанинг бошида совуқ антициклон таъсири кучаяди. Бутун ҳудудда ёғингарчиликсиз об-ҳаво сақланиб туради. Ҳаво ҳарорати барча жойларда иқлимий меъёрларгача пасаяди, кечалари ва эрталабки соатларда 10-13° ни, кундуз кунлари 26-29° ни ташкил этади.

Синоптики спрогнозировали теплые выходные и прохладное начало следующей недели
17-18 сентября по территории республики сохранится солнечная и очень теплая погода. Столбик термометра в дневные часы будет подниматься до отметки 35-37°, что будет на 2-4° выше нормы этих дней, сообщает Узгидромет.
А вот на крайние северные районы Узбекистана уже сегодня начнет заходить отрог холодного антициклона с районов Поволжья. Температура воздуха к субботе понизится до 30-33°, по Устюрту до 23-26°. По северу и пустынной зоне ожидается усиление ветра до 15-20 м/с.
В воскресенье сухой и прохладный воздух за холодным фронтом вторжения начнет распространяться на всю территорию Узбекистана. Местами по республике возможно усиление ветра до 15-20 м/с. Температура воздуха днем незначительно понизится до 32-35°, по Каракалпакстану и Хорезмской области до 22-27°.
В начале следующей недели влияние холодного антициклона усилится. По всей территории сохранится погода без осадков. Температура воздуха повсеместно понизится до климатической нормы и составит в ночные и утренние часы 10-13°, днем 26-29°.