Президент Шавкат Мирзиёев 29 июл куни маиший коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Бу жудаям долзарб, кўпчилик аҳолига дахлдор масала. Чунки коррупциявий ҳолатларнинг 75 фоизи шаҳар ва туманларда маиший шаклда бўляпти.
Шу боис 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши йиғилишида бу иллатга барҳам бериш вазифаси қўйилган эди. Шу мақсадда, Президентнинг 21 апрелдаги фармони билан, Бош прокуратурада коррупция омилларини таҳлил қилиш бўлими ташкил қилинди. Ҳудудларга мунтазам чиқиб, бундай омиллар ўрганиб борилмоқда.
Прокуратура тизимидаги Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ва илмий-тадқиқот марказида 200 дан ортиқ мутахассис илм ва таҳлил билан шуғулланаяпти. Умуман, ҳуқуқ-тартибот идораларида 100 мингдан зиёд ходим коррупциянинг олдини олиш бўйича ишлаяпти.
Лекин кўп ҳолларда бу иллатнинг сабаблари четда қолиб, оқибати билан курашилаяпти. Коррупцияга йўл қўймайдиган превентив чоралар ҳали етарли эмас. Ҳар куни одамларнинг иши тушадиган ҳокимлик, кадастр, банк ва солиқ идораларида бюрократия, “коррупциявий туйнуклар” тўлиқ йўқолгани йўқ.
Тақдимотда шу борадаги қўшимча чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Юртимизда 43 та назорат идораси бор. Ҳамма вазирликларда комплаенс назорат бўлимлари ташкил этилган. Аввало, уларнинг самарадорлигини ошириш вазифаси қўйилди. Вазирлик ва идоралар ҳузуридаги инспекцияларнинг бу борадаги фаолиятига ҳам танқидий муносабат билдирилди.
Президентимиз коррупциянинг фақат камайгани эмас, қанчасининг олди олинганига қараб, давлат идоралари фаолиятини баҳолаш кераклигини таъкидлади.
Ер ажратиш бўйича шаффоф тизим жорий қилинган. Лекин, жойларда бу борада ноқонуний хатти-ҳаракатлар ҳалигача учраб турибди. Шу боис кадастр, “Ўзбеккосмос”, қурилиш ва бошқа тегишли ташкилотлар маълумотларини таҳлил қилиб, бундай ҳолатларга бутунлай чек қўйиш шартлиги кўрсатиб ўтилди.
Прокуратура тизимини тўлиқ рақамлаштириш ва барча соҳалар устидан “рақамли назорат” ўрнатиш зарурлиги таъкидланди.
Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши йиғилишида парламентнинг масъул қўмиталарига маҳаллагача тушиб, коррупцион ҳолатларнинг келиб чиқиш сабабларини ўрганиш, давлат харидларида тўғридан-тўғри шартномаларни камайтириш, ёшлар ўртасида коррупцияга муросасизлик муҳитини шакллантириш каби долзарб масалаларда тавсиялар берилган эди.

Президент Шавкат Мирзиёев 29 июля ознакомился с презентацией о мерах по противодействию и предотвращению бытовой коррупции.
Вопрос борьбы с коррупцией является крайне актуальным и затрагивает интересы всего общества. По данным, 75 процентов всех коррупционных случаев связаны с так называемой бытовой коррупцией, возникающей преимущественно на уровне городов и районов.
На заседании Национального совета по противодействию коррупции, состоявшемся 5 марта, была поставлена задача добиться искоренения этого явления. С этой целью, в соответствии с указом Президента от 21 апреля в Генеральной прокуратуре был создан специальный отдел по анализу факторов, способствующих коррупции. Ведется систематическое изучение причин и условий коррупции с выездом в регионы.
В действующих в системе прокуратуры Правоохранительной академии и научно-образовательном центре более 200 специалистов занимаются научным анализом и исследованиями. В целом в органах правопорядка более 100 тысяч сотрудников вовлечены в работу по предотвращению коррупции.
Однако в большинстве случаев борьба идет с последствиями коррупции, а не с ее причинами. Превентивные меры, полностью исключающие условия для коррупции, пока еще недостаточны. В органах, куда граждане обращаются ежедневно — хокимиятах, службах кадастра, банках и налоговых органах — до сих пор сохраняются бюрократия и коррупционные лазейки.
На презентации были обсуждены дополнительные меры по устранению этих проблем.
В стране действуют 43 контрольных органа. Во всех министерствах созданы комплаенс-подразделения. Приоритетной задачей обозначено повышение эффективности их работы. Критической оценке подвергнута и соответствующая деятельность инспекций при министерствах и ведомствах.
Президент подчеркнул, что работу государственных органов следует оценивать не только по снижению уровня коррупции, но и по тому, сколько коррупционных проявлений удалось предотвратить.
В стране внедрена прозрачная система выделения земли, однако на местах все еще фиксируются случаи незаконных действий. В этой связи поручено провести анализ данных кадастровой службы, «Узбеккосмоса», строительных и других организаций и принять меры по полному устранению подобных нарушений.
Отмечена необходимость полной цифровизации системы прокуратуры и внедрения цифрового контроля во всех сферах.
Ранее на заседании Национального совета по противодействию коррупции профильным комитетам палат парламента были даны рекомендации по таким актуальным вопросам, как изучение причин коррупции на уровне махаллей, сокращение доли прямых договоров в государственных закупках, а также формирование в молодежной среде нетерпимости к коррупции.