Президент Фарғонадаги инвестиция лойиҳалари билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона вилоятида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари билан танишди. Бу ҳақда Президент расмий сайтида хабар берилди.
Фарғона вилоятида хорижий сармояларни тўғридан-тўғри жалб қилишга қаратилган инвестициявий хаб ташкил этилмоқда. Хориждаги доимий офислар, биродарлашган шаҳарлар ва юртимиздаги чет эллик ишбилармонлар орқали бу хабга 161 миллион доллардан ортиқ инвестиция олиб келиш режалаштирилмоқда.
Ушбу маблағни янги корхоналар очиш ва мавжудларини модернизация қилишга йўналтириб, 2 минг 700 дан ортиқ иш ўрни яратиш мўлжалланмоқда. Шунингдек, мазкур инвестициявий хаб вилоятдаги эркин иқтисодий зоналар ва инновацион марказлар билан ҳам ишлайди.
Президентимиз бу тизимни такомиллаштириш, бундай хабларни бошқа ҳудудларда ҳам ташкил этиш, иқтисодий барқарор корхоналарни кўпайтириш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.
Шу ерда Фарғона вилоятидаги саноат корхоналарига инвестиция жалб этиш, бўш турган бинолардан самарали фойдаланиш, ёшларнинг инновацион ишланмаларини қўллаб-қувватлашга оид лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.

Президент ознакомился с инвестиционными проектами в Фергане
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с инвестиционными проектами, которые будут реализованы в Ферганской области. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
В области создается инвестиционный хаб для прямого привлечения иностранных капиталовложений. Планируется, что через постоянные офисы хаба за рубежом, отечественных деловых людей и предпринимателей из городов-побратимов, сюда будет привлечено инвестиций более чем 161 миллион долларов. Эти средства будут направлены на открытие новых предприятие и модернизацию существующих, создание более 2,7 тысячи рабочих мест. Также инвестиционный хаб будет работать в тесном взаимодействии со свободными экономическими зонами и инновационными центрами области.
Президент нашей страны поручил ответственным лицам доработать эту систему, организовать подобные хабы и в других регионах страны, увеличить количество экономически устойчивых предприятий.
Здесь же состоялась презентация проектов по привлечению инвестиций в промышленные предприятия области, эффективному использованию пустующих зданий, поддержке инновационных разработок молодежи.