Президент газ етказиб бериш лойиҳаси билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев бугун, 10 январ куни қурилиш, йўл инфратузилмасини яхшилаш ва табиий газ таъминотига оид лойиҳалар билан танишди.
Тақдимотда табиий газ етказиб бериш тизимида хусусий шерикликни жорий этишга доир таклифлар кўриб чиқилди.
Хабарга кўра, бу тизимни модернизация қилиш жуда долзарб, чунки Ўзбекистондаги газ қувурларининг ярмидан кўпи – 45 минг километри ўттиз йилдан ортиқ ишлатилмоқда. Оқибатда йўқотишлар миқдори 20 фоиздан ошиб кетяпти.
Хусусан, бугунги кунда Жиззах шаҳар газ таъминоти тизимида 767 километр қувур, 6 та газ тақсимлаш станцияси, 1 минг 600 дан зиёд газ тақсимлаш пункти бор. Ушбу тизимни халқаро стандартлар асосида ва тўғридан-тўғри инвестициялар жалб қилиш орқали модернизация қилиш бўйича лойиҳа ишлаб чиқилган.
«Техник устувор ечимлардан фойдаланиб амалга ошириладиган лойиҳа доирасида эски газ қувурлари олиб ташланиб, 1 минг 500 километрдан зиёд янги қувурлар тортилиши режалаштирилган. Шунингдек, газ тақсимлаш станциялари сони 6 тадан 2 тагача қисқартирилиб, 3 босқичли тизимдан 2 босқичли тизимга ўтилади. Натижада ҳозирги ҳолатдаги 115 миллион куб метр йўқотишлар бартараф этилади», дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Президент бу лойиҳанинг самарадорлигига алоҳида аҳамият қаратиб, уни тезлаштириш зарурлигини таъкидлади. Шунингдек, бундай тизимни бир пайтнинг ўзида Сирдарё вилояти Гулистон шаҳрида, кейинчалик бошқа ҳудудларда ҳам амалга ошириш вазифаси қўйилди. Бу ишлар газ тақсимлаш ва ҳисоб-китобни тартибга солиб, унинг халқимизга барқарор ва тўла етиб боришига хизмат қилади.

Президент ознакомился с проектом модернизации газостранспортной системы
В ходе презентации также были рассмотрены предложения по внедрению государственно-частного партнерства в газостранспортной системе.
Модернизация системы имеет актуальное значение, так как более половины газопроводов в стране – 45 тысяч километров – находятся в эксплуатации более тридцати лет. В результате потери в них превышают 20 процентов.
В частности, сегодня система газоснабжения города Джизака насчитывает 767 километров газопроводов, 6 газораспределительных станций, более 1,6 тысячи газораспределительных пунктов. Поэтому разработан проект модернизации системы на основе международных стандартов и с привлечением прямых инвестиций.
В рамках проекта, который намечено реализовать с применением передовых технических решений, планируются демонтаж старых и прокладка более 1,5 тысячи километров новых газопроводов. Предусмотрены также сокращение количества газораспределительных станций с 6 до 2 и переход с трехступенчатой на двухступенчатую схему газоснабжения. В результате нынешние потери в городской системе газоснабжения объемом 115 миллионов кубометров будут устранены.
Президент обратил особое внимание на результативность данного проекта, указал на необходимость ускорения его реализации. Дано поручение реализовать аналогичный проект одновременно в городе Гулистане Сырдарьинской области, затем и в других регионах страны. Все это будет способствовать упорядочению системы распределения и учета газа, стабильному и надлежащему снабжению населения.