Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий Усмонхон Алимов 15 август куни хасталик туфайли вафот этгани хабар қилинганди.
Президент Шавкат Мирзиёев таъзияли хонадонга ташриф буюриб, марҳумнинг оила аъзоларига ҳамдардлик билдирди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати маълум қилди.
Усмонхон Алимов 1950 йил 1 январда Самарқанд вилояти Иштихон туманида туғилган. Бухоро шаҳридаги Мир Араб мадрасасида, Тошкент ислом институтида, Марокаш давлатининг Қаравиййин университетида таҳсил олиб, ислом дини асосларини, араб ва форс тилларини чуқур ўрганган.
У 1980-2006 йилларда Самарқанд вилояти Пайариқ туманидаги Имом Бухорий масжидида имом ноиби, имом-хатиб вазифаларида ишлаган. 2000-2006 йилларда Самарқанд вилояти бош имом-хатиби бўлган.
Усмонхон Алимов 2006 йилдан буён Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий сифатида фаолият юритиб келаётган эди. Бой билим ва тажрибасини эзгу амалларга сафарбар этди.
Давлатимиз раҳбарининг ташрифи, ҳамдардлик сўзлари оғир жудоликка учраган кўнгилларга таскин бўлди.
Марҳумнинг ҳақига дуо қилинди.
Президентимиз муфтийнинг эзгу ишларини ёдга олди.
– Ҳаммамиз учун катта йўқотиш бўлди. Улуғ инсон эдилар. Билими, меҳнатсеварлиги, камтаринлиги билан элимизда обрў топган эдилар. Бу бало бутун дунёга азоб олиб келди, қанча йўқотишлар бўлаяпти. Қўлимиздан келган ҳамма ҳаракатни қилдик. Лекин Аллоҳнинг иродаси экан. Илоҳим, жойлари жаннатда бўлсин. У кишини яхши ном билан эслаб, ишларини давом эттириб, руҳларини шод қилайлик, – деди Шавкат Мирзиёев.

Президент посетил дом муфтия Усмонхона Алимова
Напомним, что 15 августа после тяжелой болезни скончался председатель Управления мусульман Узбекистана, муфтий Усмонхон Алимов.
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил дом покойного, выразил соболезнования его семье, сообщает пресс-служба главы государства.
Усмонхон Алимов родился 1 января 1950 года в Иштыханском районе Самаркандской области. Получил образование в медресе Мир Араб в Бухаре, Ташкентском исламском университете, марокканском Университете Карауиййин, глубоко изучил основы ислама, овладел арабским языком и фарси.
В 1980-2006 годах осуществлял деятельность в качестве заместителя имама и имама-хатиба мечети Имама Бухари в Пайарыкском районе Самаркандской области. В 2000-2006 годах был главным имам-хатибом Самаркандской области.
Усмонхон Алимов с 2006 года занимал должность председателя Управления мусульман Узбекистана, муфтия. Применил богатые знания и опыт во благо нашей страны и народа.
Приезд главы нашего государства, выражение им слов сочувствия и поддержки стали утешением для близких умершего.
Было прочитано дуа за усопшего. Президент вспомнил благие дела покойного.
– Это очень большая потеря для всех нас. Он был выдающимся человеком. Своей ученостью, трудолюбием, скромностью он снискал уважение всего нашего народа. Эта напасть причинила столько страданий миру, стольких забрала! Мы делали все возможное, но такова воля Аллаха. Пусть Всевышний примет его душу и введет в рай. Давайте помнить благие деяния, продолжим дело покойного, сделаем так, чтобы его душа радовалась, – сказал Шавкат Мирзиёев.