Шавкат Мирзиёев қурилиш лойиҳалари тақдимоти билан танишди
Самарқанд вилоятида Имом Бухорий мажмуаси янгидан барпо этилмоқда. Унинг қурилиши ўтган йили Рамазон ойида бошланган эди. Бугунги кунда бинолар қад ростлаб, пардозлаш ишларига оз фурсат қолди. Тақдимотда мажмуанинг ички ва ташқи кўринишига оид чизмалар кўриб чиқилди.
Унга кўра, мажмуа деворлари миллий нақшлар, пардозбоп тошлар билан сайқалланади. Имом Бухорий бобомиз мақбарасида наққошлик ва хаттотлик санъати уйғунлашади. Унинг деворларига қадимий услубда Қуръони карим суралари ва ҳадислар ёзилади. Барча пардозлаш ишларида ёрқин, «иссиқ» ранглардан кўпроқ фойдаланилади.
Хоразм вилоятида ҳам катта бунёдкорлик ишлари амалга оширилмоқда. Бунинг изчил давоми сифатида Урганч шаҳрида Ал-Хоразмий шаҳарчаси қурилиши режалаштирилган. Лойиҳага кўра, у ерда университет, мактаб ва боғча, IT парк, фан ва маданият марказлари, спорт мажмуаси барпо этилади. Шаҳарча марказида Муҳаммад ал-Хоразмий майдони бўлади, буюк алломанинг янги ҳайкали ўрнатилади.
Урганч шаҳрида Жалолиддин Мангуберди мажмуаси ҳам қурилмоқда. Бугунги кунда жасур саркарданинг муҳташам ҳайкали ўрнатилган. Атрофдаги қарийб 8 гектар майдон ободонлаштирилмоқда.
Шунга яқин жойда минг ўринли санъат саройи бунёд этиш ҳам мўлжалланган. У ерда Хоразм лазгиси анъаналарини сақлаш, ўрганиш ва кенг ёйиш учун замонавий шароит яратилади. Турли тадбирлар, концертлар ўтказилади.
2020 йил 22 октябрда «Ҳарбий тиббиёт соҳасида кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида» Президент қарори қабул қилинган эди. Унга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари Ҳарбий тиббиёт академияси ташкил этилди.
Қарорда мазкур Академия учун янги бинолар қуриш ва ўқув-моддий базасини такомиллаштириш бўйича вазифалар белгиланган. Тақдимотда шу борадаги лойиҳалар ҳақида ҳам ахборот берилди. Унга кўра, ўқув ва даволаш бинолари, ётоқхона, хизмат уйи қурилиб, мавжуд объектлар таъмирланади, ҳудуд ободонлаштирилади.
Шавкат Мирзиёев лойиҳаларни такомиллаштириш ва сифатли қуриш юзасидан кўрсатмалар берди.
Давлатимиз томонидан спорт ривожига катта эътибор қаратилиб, зарур инфратузилма яратилмоқда. Шу мақсадда Тошкент шаҳрининг Яшнобод туманида Олимпия шаҳарчаси қурилиши режалаштирилган. 160 гектарни эгаллайдиган мазкур шаҳарчада универсал стадион, очиқ ва ёпиқ спорт мажмуалари, ётоқхона, меҳмонхона, Чирчиқ дарёсида эшкак эшиш ҳавзаси барпо этилади. Бу инфратузилма йирик мусобақалар ўтказиш ва бўлажак Олимпия захиралари институти учун ўқув-машғулот базаси бўлади.
Мамлакатимизда сайёҳлар учун кенг шароит яратилмоқда. Жумладан, Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманида «Чорвоқ» туристик-рекреацион зонаси ташкил этилмоқда. Президентимизга шу борадаги ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Унга кўра, Чорвоқ сув омбори ва Чирчиқ дарёси бўйида экотуризм объектлари барпо этилади. Бунинг аввало қулай транспорт тизими йўлга қўйилади. «Чорвоқ дарвозаси» ва «Юсуфхона» ҳудудларида дам олиш жойлари, Жанубий Хўжакентда анъанавий тоғ қишлоғи барпо этилади. Ҳудуднинг хушманзара табиати ва рельефини сақлаб қолишга алоҳида эътибор қаратилади. Боғлар, пикник жойлари, велосипед йўлаклари ташкил қилинади. Шундай лойиҳа Чимён ҳудудида ҳам режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари бу мажмуалар оммабоп бўлиши зарурлигини таъкидлаб, барча юртдошларимиз, турли касб эгаларига мос арзон ва қулай хизматлар таклиф этиш вазифасини қўйди.
Тошкент шаҳрини ёндош ҳудудга кенгайтириш, янги қуриладиган мавзеларни инфратузилма ва транспорт хизматлари билан таъминлаш бўйича лойиҳа концепцияси ҳам кўриб чиқилди.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проектов в области строительства
Как известно, продолжается возведение нового комплекса Имама Бухари в Самаркандской области, работы по которому начались в месяце Рамадан прошлого года. Каркасы сооружений подняты, вскоре начнутся отделочные работы.
На презентации рассмотрены эскизы внутреннего и внешнего оформления комплекса. Так, будут применены национальные орнаменты и декоративные камни. Мавзолей Имама Бухари будет украшен резьбой и каллиграфическими надписями. На стенах будут написаны в старинном стиле суры из Корана и хадисы. В отделочных работах будут использоваться преимущественно светлые тона, теплые оттенки цветов.
Большая созидательная работа проводится и в Хорезмской области. В частности, планируется создание квартала Аль-Хорезми в городе Ургенче, в котором будут построены университет, IT-парк, школа и детский сад, научные и культурные центры, спорткомплекс. В центре квартала расположится площадь имени Мухаммада Аль-Хорезми с новым памятником великому ученому.
В Ургенче возводится и комплекс Джалолиддина Мангуберди. В настоящее время установлен величественный памятник отважному полководцу. Ведется благоустройство прилегающей территории площадью почти 8 гектаров.
Здесь же намечено построить дворец искусств на тысячу мест, в нем будут созданы современные условия для сохранения, изучения и широкого распространения традиций хорезмского искусства лазги, проведения концертов, различных мероприятий.
В соответствии с постановлением Президента «О мерах по организации качественно новой системы подготовки кадров в области военной медицины» от 22 октября 2020 года была образована Военно-медицинская академия Вооруженных Сил Республики Узбекистан.
Постановлением определены задачи по строительству новых зданий и совершенствованию учебно-материальной базы данной академии. В ходе презентации было доложено о соответствующих проектах. Так, планируется строительство учебных и лечебных корпусов, общежития, служебного дома, ремонт существующих зданий, благоустройство территории.
Президент дал указания по совершенствованию и качественной реализации проектов.
Государством уделяется большое внимание развитию спорта, создается необходимая инфраструктура. С этой целью в Яшнабадском районе Ташкента запланировано построить Олимпийский городок. В городке площадью 160 гектаров будет вся необходимая инфраструктура, включая универсальный стадион, спортивные комплексы открытого и закрытого типа, жилье, гостиницы, гребной комплекс на реке Чирчик. Данные объекты будут использованы для проведения крупных соревнований, а также послужат учебно-тренировочной базой для будущего Института олимпийского резерва.
В стране создаются широкие условия для развития туризма. В частности, организуется туристическо-рекреационная зона «Чарвак» в Бостанлыкском районе Ташкентской области. Президенту представлена информация о проекте.
Так, у Чарвакского водохранилища и вдоль реки Чирчик будут организованы объекты экотуризма. В первую очередь намечено создать удобную транспортную систему. Зоны отдыха появятся в районах «Чорвок дарвозаси» и «Юсуфхона», а в Южном Ходжакенте – традиционное горное село. Особое внимание будет уделено сохранению живописной природы и рельефа местности. Появятся парки, места для пикников, велосипедные дорожки. Аналогичный проект планируется реализовать и на территории Чимгана.
Глава государства отметил, что эти комплексы должны быть доступными для народа, поставил задачу наладить оказание недорогих и удобных услуг.
Рассмотрена также проектная концепция расширения города Ташкента за счет сопредельной территории, обеспечения вновь возводимых массивов инфраструктурой и транспортным сообщением.