Жанубий Корея терма жамоаси бош мураббийи мамлакат халқининг нафратига учради
Жанубий Корея терма жамоаси бош мураббийи Хон Мён Бо мамлакат халқининг нафратига учради. Ҳатто президентнинг шахсан ўзи уни лаёқатсиз деб атади.
Корейслар ЖЧ-2026ни тарк этишди — калтакнинг энг оғир зарбалари ЖАРга қарши кечган машъум учрашувда Сон Хён Минни асосий таркибга киритмаган Хон Мён Бога тегмоқда.
Гап фақат шу қарорда эмас — жамоа умуман олганда турнирни муваффақиятсиз якунлади. 1-турда Чехия устидан ғалаба қозонилди (2:1), аммо мезбон Мексика ҳамда ЖАРга қарши ўйинлар минимал ҳисобда (0:1) бой берилди. Тўпланган 3 очко ва тўплар нисбати (-1) корейсларнинг гуруҳдан чиқиши учун камлик қилди.
Футболчилардан ҳафсаласи пир бўлганини Жанубий Корея президенти Ли Чжэ Мён ҳам очиқчасига билдирди: у кутилмаган натижадан «карахт ҳолатга тушиб қолгани» ва «бутунлай ҳайратда» эканини айтди. Президент Ли бош мураббийни лаёқатсиз дея таърифлаб, уни бу лавозимга тайинлаганларни жавобгарликка тортишга чақирди. У спорт вазирлигидан пухта текширув ўтказишни ва асло бундай ҳолатга йўл қўймасликни сўради.
Жанубий Кореядаги айрим дўконларда эса «Хон Мён Бонинг кириши тақиқланади» деган ёзувлар пайдо бўлди.
Табиийки, бундай нафрат ва босимга бардош бера олмаган Хон Мён Бо бош мураббийликдан истеъфога чиқишини эълон қилди.

Хон Мен‑Бо подал в отставку с поста главного тренера сборной Южной Кореи после вылета с ЧМ‑2026
Главный тренер сборной Южной Кореи Хон Мен‑Бо объявил об уходе из команды после вылета с чемпионата мира‑2026.
Сборная Южной Кореи на групповом этапе потерпела поражения от команд Мексики (0:1) и ЮАР (0:1), а также обыграла сборную Чехии (2:1). Корейцы заняли третье место в группе A и не вышли в плей‑офф.
— Я приношу искренние извинения корейскому народу. Я ухожу с поста главного тренера сборной. Однако я не утратил любви к корейскому футболу. Я буду искренне болеть за нашу команду, чтобы она вновь смогла заслужить доверие и любовь граждан.
Принять должность главного тренера сборной было для меня не самым простым решением. Единственное, что я должен был сделать, — это выполнить возложенные на меня обязанности. Я не могу сказать, что каждое мое решение было правильным. Мы не смогли показать желаемые результаты на чемпионате мира. Вся ответственность за это лежит на мне, — приводит слова специалиста Yonhap.