Швецияда 150 йилдан бери бундай аянчли ҳол кузатилмаганди
Швецияда 2020 йилнинг биринчи ярмида ўлим даражаси 51,4 минг кишини ташкил этади. Бу 1869 йилдан бери қайд этилган энг юқори кўрсаткичдир. Бу ҳақда Швеция давлат статистика бошқармаси маълумотларига таяниб CNN хабар берган.
Жорий йил январдан июнга қадар 51 405 та ўлим ҳолати рўйхатга олинган. 1869 йилда ўлим даражаси 54,4 минг кишини ташкил этганди. Ўшанда бунга очлик сабаб бўлган.
Таъкидланишича, бу йилги кўрсаткич 2015-2019 йиллардаги кўрсаткичга қараганда 4,6 мингта кўпдир.
Швеция бошқа давлатлардан фарқли ўлароқ қатъий чекловларни жорий этмади: инфекция тарқалишига қарамай у ерда хизмат кўрсатиш корхоналари, мактаб ва боғчалар фаолиятини давом эттирди. Ҳукумат аҳолини эҳтиёт чораларини кўришга чақириш билан чекланиб қўя қолди.

Швеция показала наивысшую смертность за 150 лет
Смертность в Швеции за первое полугодие 2020 года составила 51,4 тысячи человек, что стало самым высоким значением с 1869 года, пишет CNN со ссылкой на данные государственного управления статистики страны.
С января по июнь текущего года было зарегистрировано 51 405 смертей. В 1869 году смертность составила 54,4 тысячи человек, тогда причиной этому стал голод.
Отмечается, что текущее значение превышает средние значения 2015-2019 годов на 4,6 тысячи.
Швеция, в отличие от других стран, не стала вводить жесткие ограничения: несмотря на распространение инфекции, там продолжали работать предприятия сферы услуг, школы и детские сады. Власти ограничились призывом к жителям соблюдать меры предосторожности.