Энди айрим тўловлар учун комиссия аҳолидан ундирилмайди (рўйхат)
2023 йил 1 майдан бошлаб бенефициари бюджет ва корпоратив буюртмачи ҳисобланган тўловлар бўйича тўлов хизматлари кўрсатганлик учун воситачилик ҳақи (йиғимлар) тўлов шаклидан қатъи назар тўловчи – жисмоний шахсдан эмас, балки тўлов суммасидан чегириб қолиш йўли билан ундирилади.
Президент мазкур тартибни назарда тутувчи ҳамда аҳоли томонидан тўловларни амалга оширишда қўшимча қулайликлар яратишга қаратилган қарорни имзолади.
Бунда, воситачилик ҳақи миқдори тўлов суммасининг бир фоизигача, бироқ жами суммаси Марказий банк томонидан белгиланадиган чегаравий миқдорлардан кўп бўлмаган миқдорда бўлади.
Ушбу тартиб:
- барча турдаги давлат божи ва маъмурий жарималар бўйича тўловлар;
- давлат хизматлари марказлари томонидан кўрсатиладиган давлат хизматлари, шу жумладан Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали кўрсатиладиган давлат хизматларига тўловлар;
- мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал, олий ва олий таълимдан кейинги таълим, қайта тайёрлов, малака ошириш ҳамда соғлиқни сақлаш муассасаларига тўловлар;
- барча турдаги коммунал хизматлар учун тўловлар;
- Мажбурий ижро бюроси органлари томонидан суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини мажбурий ижро этиш бўйича ундириладиган тўловлар;
- «E-auksion» электрон савдо платформаси ва «K-Savdo» автоматлаштирилган ахборот тизимига тўловлар;
- авиа, темир йўл ва бошқа жамоат транспортларига чипталарни харид қилишдаги тўловларга нисбатан татбиқ этилади.

Узбекистанцы больше не будут платить комиссию при оплате некоторых услуг (список)
Президент Узбекистана подписал постановление, направленное на создание дополнительных удобств для осуществления платежей населением. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства.
Согласно документу, с 1 мая 2023 года комиссионные платежи (сборы) за оказанные платежные услуги по платежам, бенефициары которых являются бюджетными и корпоративными заказчиками, взыскиваются не с плательщика – физического лица, а путем вычета из суммы платежа независимо от формы оплаты.
При этом размер комиссионных платежей будет определен до одного процента суммы платежа, однако их общая сумма не может превышать предельных размеров, устанавливаемых Центральным банком.
Этот порядок будет распространяться на:
платежи за все виды государственной пошлины и административных штрафов;
платежи за государственные услуги, оказываемые центрами государственных услуг, в том числе посредством Единого портала интерактивных государственных услуг;
платежи дошкольным образовательным организациям, общим средним, средним специальным, профессиональным, высшим образовательным учреждениям, а также учреждениям послевузовского образования, переподготовки, повышения квалификации и здравоохранения;
платежи за все виды коммунальных услуг;
платежи за принудительное исполнение судебных актов и актов иных органов, взимаемые органами Бюро принудительного исполнения;
платежи Электронной торговой платформе E-auksion и автоматизированной информационной системе K-Savdo;
платежи за приобретение билетов для проезда в авиационном, железнодорожном и иных видах общественного транспорта.