Мексикада тутқунликда сақланган ўзбекистонликларнинг шахси аниқланган – Ўзбекистон ТИВ
Бир муддат олдин Мексиканинг Дуранго штати Гомес-Паласио шаҳрида етти нафар Ўзбекистон фуқароси тутқунликда сақлангани ва маҳаллий полиция томонидан қутқарилгани ҳақида хабар берилган эди.
Ўзбекистон Республикаси ТИВнинг расмий вакили мазкур ҳолат юзасидан ахборот берди.
Қайд этилишича, юқоридаги вазият муносабати билан Ўзбекистоннинг Вашингтондаги Элчихонаси зудлик билан Мексиканинг АҚШдаги Элчихонаси, Миграция миллий институти ва ушбу мамлакатнинг бошқа муассасалари билан музокаралар олиб борган.
Натижада дипломатик миссия маълумотларига кўра, ҳозирга қадар барча ўзбекистонликлар қўйиб юборилган ва Хорижий фуқароларни вақтинча сақлаш марказига жойлаштирилган.
«Уларнинг ҳаётига ҳеч қандай таҳдид йўқ. Барча фуқароларимизнинг шахси аниқланган.
Мексикалик ҳамкорлар билан Ўзбекистон фуқароларига консуллик-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш бўйича ишлар олиб борилмоқда», – дейилади ахборотда.

В МИД прокомментировали похищение семерых узбекистанцев в Мексике
В МИД прокомментировали информацию о том, что в Гомес-Паласио (Мексика) местная полиция спасла 7 узбекистанцев, похищенных группой злоумышленников.
«Посольством Узбекистана в Вашингтоне оперативно проведены переговоры с посольством Мексики в США, Национальным институтом миграции и другими учреждениями этой страны», — говорится в сообщении.
По информации дипмиссии, к настоящему времени все соотечественники освобождены и размещены в Центре временного содержания иностранных граждан. Угрозы их жизни нет. Личности всех сограждан установлены.
Отмечается, что мексиканскими партнерами ведется работа по оказанию гражданам Узбекистана консульско-правовой помощи.