ДХХ томонидан Бош Прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ҳамкорлигида Тошкент шаҳрида ўтказилган тезкор тадбирда Самарқанд шаҳрида яшовчи, 1992 йилда туғилган фуқаро хорижлик фуқаронинг ишончига кириб, уни ва 4 нафар оила аъзоларини ҳар бирини 30 минг АҚШ долларидан, жами 150 минг АҚШ доллари эвазига Туркия давлати орқали АҚШга ишлаш учун юборишини айтади. Сўнгра, виза ҳужжатларини мансабдор танишлари орқали тайёрлаб бериши учун олдиндан 15 минг АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Навбатдаги ҳолатда, пойтахтда вақтинча истиқомат қилиб келаётган 2004 йилда туғилган хорижий фуқаро бошқа чет эт фуқаросининг ишончига кириб, унга Буюк Британия сохта фуқаролик паспортларини тайёрлатиб бериш имконияти борлигини айтади. Сўнгра, мазкур сохта паспортлар ёрдамида АҚШга Туркия ва Бирлашган Араб Амирликлари орқали уларни жўнатиб юбориши эвазига жами 25 минг АҚШ доллари талаб қилади.
Ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида ушбу фуқаро олдиндан 12 500 АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Шунингдек, унинг яшаш хонадонидан қалбаки паспорт ва ID-карталар ҳам ашёвий далил сифатида олинди.
Ҳар иккала ҳолат юзасидан Жиноят Кодексининг 168-моддаси 4-қисми «а» банди ва 28,211-моддаси 3-қисми «а» банди билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В ходе оперативного мероприятия, проведенного в Ташкенте СГБ совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, задержан гражданин 1992 года рождения, проживающий в Самарканде. Выяснилось, что он вошел в доверие к иностранному гражданину и сообщил, что отправит его и 4 членов его семьи на работу в США через Турцию за 30 000 долларов США на каждого, всего за 150 000 долларов США. Он был задержан в момент получения 15 000 долларов аванса за подготовку документов на визу через должностного знакомого.
В очередном случае иностранный гражданин 2004 года рождения, временно проживающий в столице, вошел в доверие к другому иностранному гражданину и сооющил ему, что у него есть возможность изготовить поддельные паспорта британского гражданства. Затем он потребовал 25 000 долларов за отправку в США через Турцию и Объединенные Арабские Эмираты, используя данные поддельные документы.
В результате оперативных мероприятий гражданин был задержан при получении аванса в размере 12 500 долларов США.
В качестве вещественных доказательств из его квартиры были изъяты поддельные паспорта и ID-карты.
По данным двум случаям возбуждены уголовные дела по пунктам «а» части 4 статьи 168 и пункту «а» части 3 статьей 28, 211 Уголовного кодекса, проводятся следственные действия.