Fuqarolarni AQShga noqonuniy yo‘llar bilan yuborishga uringan mahalliy hamda xorijiy fuqarolarning harakatlari bartaraf etildi.
DXX tomonidan Bosh Prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamkorligida Toshkent shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbirda Samarqand shahrida yashovchi, 1992 yilda tug‘ilgan fuqaro xorijlik fuqaroning ishonchiga kirib, uni va 4 nafar oila a’zolarini har birini 30 ming AQSh dollaridan, jami 150 ming AQSh dollari evaziga Turkiya davlati orqali AQShga ishlash uchun yuborishini aytadi. So‘ngra, viza hujjatlarini mansabdor tanishlari orqali tayyorlab berishi uchun oldindan 15 ming AQSh dollari olgan vaqtida ushlandi.
Navbatdagi holatda, poytaxtda vaqtincha istiqomat qilib kelayotgan 2004 yilda tug‘ilgan xorijiy fuqaro boshqa chet et fuqarosining ishonchiga kirib, unga Buyuk Britaniya soxta fuqarolik pasportlarini tayyorlatib berish imkoniyati borligini aytadi. So‘ngra, mazkur soxta pasportlar yordamida AQShga Turkiya va Birlashgan Arab Amirliklari orqali ularni jo‘natib yuborishi evaziga jami 25 ming AQSh dollari talab qiladi.
O‘tkazilgan tezkor tadbirlar natijasida ushbu fuqaro oldindan 12 500 AQSh dollari olgan vaqtida ushlandi.
Shuningdek, uning yashash xonadonidan qalbaki pasport va ID-kartalar ham ashyoviy dalil sifatida olindi.
Har ikkala holat yuzasidan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 4-qismi «a» bandi va 28,211-moddasi 3-qismi «a» bandi bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

В ходе оперативного мероприятия, проведенного в Ташкенте СГБ совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, задержан гражданин 1992 года рождения, проживающий в Самарканде. Выяснилось, что он вошел в доверие к иностранному гражданину и сообщил, что отправит его и 4 членов его семьи на работу в США через Турцию за 30 000 долларов США на каждого, всего за 150 000 долларов США. Он был задержан в момент получения 15 000 долларов аванса за подготовку документов на визу через должностного знакомого.
В очередном случае иностранный гражданин 2004 года рождения, временно проживающий в столице, вошел в доверие к другому иностранному гражданину и сооющил ему, что у него есть возможность изготовить поддельные паспорта британского гражданства. Затем он потребовал 25 000 долларов за отправку в США через Турцию и Объединенные Арабские Эмираты, используя данные поддельные документы.
В результате оперативных мероприятий гражданин был задержан при получении аванса в размере 12 500 долларов США.
В качестве вещественных доказательств из его квартиры были изъяты поддельные паспорта и ID-карты.
По данным двум случаям возбуждены уголовные дела по пунктам «а» части 4 статьи 168 и пункту «а» части 3 статьей 28, 211 Уголовного кодекса, проводятся следственные действия.