Ҳар бир машаққат ортида имконият ётади.
Шинжон-Уйғур автоном вилояти замонавийлик бўйича ҳозир Хитойнинг бошқа минтақаларидан кўп ҳам фарқ қилмайди: авиақатновлар, тезюрар поездлар, катта шаҳарлардаги осмонўпар бинолар, пулли автомобил йўллари... Бироқ бу ерда асл халқ урф-одатлари ҳам сақланиб қолган. Саёҳатимиз давомида биз бунга амин бўлдик.
Шинжонда ўндан зиёд аэропортлар мавжуд бўлиб, минтақанинг турли ҳудудларига ички рейслар амалга оширилади. Хитой элчихонаси кўмагида Шинжон-Уйғур автоном вилоятида бўлган Ўзбекистон делегацияси ҳам Урумчидан Нарат туманига самолётда йўл олди. Бир соатлик парвоздан сўнг ҳавоси жуда тоза, ёзнинг айни чилласида баҳордек салқин ҳудудга кириб бордик.
Нарат миллий ўрмон боғи уч томондан Тянь-Шаннинг виқорли қоялари билан ўралган. Яшил масканнинг ўртасидан Или (Кюнес) дарёси оқиб ўтади. Асосан қозоқ чорвадорлари қўним топган бу ҳудудда бой дашт маданияти сақланиб қолган.
Бизга маълумот беришларича, даштнинг умумий майдони 960 кв. км.ни ташкил этади ва у денгиз сатҳидан 1800 метр баландликда жойлашган. Хитойнинг энг гўзал яйловларидан бири сифатида тан олиниб, унга юқори тоифали туристик зона мақоми берилган. Гарчи ҳудудга кириш пулли бўлса-да, Нарат хитойлик ва чет эллик сайёҳларнинг севимли дам олиш масканига айланган.
Нарат миллий ўрмон боғига ёз мавсумида ҳар куни ўртача 30-40 минг сайёҳ ташриф буюрар экан. Уларнинг хоҳлаганлари бир неча кунлаб ушбу табиати жуда гўзал, баҳаво манзилда қолишлари мумкин.
Бизга ҳамроҳлик қилган Амантай оғанинг айтишича, бунинг учун даштда иссиқ сув, телевизор, кондиционер ва цивилизациянинг бошқа қулайликлари бўлган шинам коттеж ҳудудлари мавжуд. Бундан ташқари, маҳаллий чўпонларнинг меҳмон ўтовлари ҳам бор.
Нарат даштларида ёзнинг айни палласида ўт-гиёҳлар энди гуллаган, бутун далалар чаманзорга бурканган. Ҳамон вақти-вақти билан енгилгина ёмғир томчилаб туради.
Нарат яйловлари дунёдаги энг катта тўртта даштдан биридир. Ҳудуднинг яшил қатлами 75-90 фоизни ташкил қилади, яъни бу ерда тошлоқ ялангликларни учратишингиз қийин, ҳаммаёқ ям-яшил.
Миллий ўрмон боғида ўртача йиллик ёғин миқдори 800 мм.ни ташкил этиши сабаб, чорвадорлар ўз чорваларига йил давомида табиий ем-хашакни бемалол етказа олишади.
Ҳудуднинг бир қисми тўсиқлар билан ўраб қўйилади ва қиш ғами учун ўт-ўланлар ўстирилади. Қолган қисмида чорва ва йилқилар эркин ўтлаб юради.
Ҳудудга бир кунда 40 минглаб сайёҳ келса-да, булғанган жойларни, турли пластик идиш, қоғоз ва бошқа чиқиндиларни кўрмайсиз. Дарахтлар кесилмаган, ҳаммаёқ тоза-озода. Ҳукумат ҳам, маҳаллий аҳоли, чорвадорлар ҳам атроф-муҳит тозалигига жиддий эътибор қаратиши сезилади.
Қурилган иншоотлар, тоғ йўллари четларидаги тўсиқлар ҳам дид билан қилинган: оҳакланган бетон ёки умумий манзарани бузадиган металл қурилмаларни кўрмайсиз, аксинча, табиатга уйғунлашган ёғоч ёки ёғочсифат тўсиқлар ўрнатилган, ранглар ҳам шунга монанд. Йўллар эса текис.
Балки шу оддий ёндашув — дид ва тартиб ҳам бюджетга миллионлаб фойда келтирадиган минглаб сайёҳлар оқимига сабабдир.

Синьцзян-Уйгурский автономный район почти не отличается от других регионов Китая с точки зрения современности: авиаперелеты, скоростные поезда, небоскребы в крупных городах, платные дороги... Однако здесь также сохранились исконные народные традиции. В этом мы убедились во время нашей поездки.
В Синьцзяне действуют более десяти аэропортов, осуществляющих внутренние рейсы в различные точки региона. При поддержке посольства Китая делегация Узбекистана, находящаяся в Синьцзян-Уйгурском автономном районе, вылетела из Урумчи в Наратский район. После часового полета мы прибыли в местность с очень чистым и свежим воздухом.
Национальный лесной парк Нарат с трех сторон окружен величественными скалами Тянь-Шаня. Посреди зеленой зоны протекает река Или (Кюнес). В этой местности, населенной преимущественно казахскими скотоводами, сохранилась богатая степная культура.
По предоставленным нам данным, общая площадь степи составляет 960 кв.м, он расположен на высоте 1800 метров над уровнем моря. Признанный одним из самых красивых пастбищ Китая, ему присвоен статус туристической зоны высшего класса. Хотя за вход в этот район взимается плата, Нарат стал излюбленным местом отдыха китайских и иностранных туристов.
В среднем в летний сезон Национальный лесной парк Нарат посещают 30-40 тысяч туристов. Желающие могут остаться в этом красивом месте с чистым воздухом на несколько дней.
Сопровождавший нас Амантай ага рассказал, что для этого в степи построены уютные коттеджи с горячей водой, телевизором, кондиционером и другими благами цивилизации. Есть также гостевые юрты местных пастухов.
В разгар лета в степях цветут растения, которыми покрываются целые поля. Время от времени тут идет небольшой дождь.
Эти пастбища входят в четверку крупнейших степей мира. Зеленый слой местности составляет 75-90 процентов.
Поскольку среднегодовое количество осадков в Национальном лесном парке составляет 800 мм, пастухи могут легко снабжать свой скот натуральным кормом на протяжении всего года.
Часть территории огораживается и выращивается трава для зимних холодных дней. В остальное время крупный рогатый скот и овцы пасутся свободно.
Хотя за день сюда приезжают 40 тысяч туристов, здесь вы не увидите грязи, различных пластиковых контейнеров, бумаги и прочего мусора. Чувствуется, что и правительство, и местные жители, и животноводы уделяют серьезное внимание чистоте окружающей среды.
Построенные конструкции, заборы на обочинах горных дорог также выполнены со вкусом: вы не увидите известкованного бетона или металлических устройств, портящих общий вид, напротив, здесь установлены деревянные или подобные дереву заборы, гармонирующие с природой.  Дороги ровные.
Возможно, этот простой подход – тонкий вкус и порядок – и есть причина притока тысячи туристов, приносящих в бюджет миллионы.