Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов бошчилигидаги делегация Минск шаҳрида 28 май куни бўлиб ўтадиган МДҲ ҳукумат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этади, деб хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги.
МДҲ Ижроия қўмитаси матбуот хизмати хабарига кўра, делегациялар раҳбарлари тор доирадаги учрашувда Ҳамдўстлик доирасидаги иқтисодий ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашиши, навбатдаги учрашув санаси ва жойини белгилаб олиши кутилмоқда.
Йиғилишда делегациялар юқумли касалликлар тарқалишига қарши чора-тадбирлар кўриш, МДҲ мамлакатлари ҳудудларининг санитария муҳофазаси ва Ҳамдўстлик аҳолисини иш билан таъминлашга кўмаклашиш соҳаларидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилади.
Шунингдек, сохта савдо белгилари ва географик кўрсаткичлардан фойдаланишнинг олдини олиш, геодезия, картография, кадастр ва ерни масофадан зондлаш соҳасидаги ҳамкорликни тартибга солувчи ва бошқа ҳужжатларни имзолаш режалаштирилган.
Мажлисда МДҲга аъзо давлатларда давлат моддий резервларини бошқарадиган давлат (ижро этувчи) органларининг 2030 йилгача бўлган даврдаги ҳамкорлиги концепцияси ва уни амалга оширишнинг асосий чора-тадбирлари режаси тасдиқланиши кутилмоқда.
Бундан ташқари, қуролли кучлар офицерларини тезкор-стратегик тайёрлаш соҳасида асосий ташкилот тўғрисидаги ҳамда турли лавозимларга кадрларни тайинлашга оид қарорлар имзоланиши режалаштирилган.

Абдулла Арипов сегодня примет участие заседании Совета глав правительств СНГ в Минске
28 мая делегация Узбекистана во главе с Премьер-министром Абдулла Ариповым примет участие на очередном заседании Совета глав правительств СНГ в городе Минске, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным пресс-службы исполкома СНГ, ожидается, что в узком формате руководители делегаций обменяются мнениями по актуальным вопросам экономического взаимодействия в рамках Содружества и определят дату и место своей следующей встречи.
На заседании в составах делегаций будут обсуждены меры по противодействию распространению инфекционных болезней, вопросы сотрудничества в области санитарной охраны территорий стран СНГ и в сфере содействия занятости населения государств Содружества.
Планируется также подписание документов, регламентирующих сотрудничество в вопросах предупреждения и пресечения использования ложных товарных знаков и географических указаний, профилактики и борьбы с ящуром, а также взаимодействие в области геодезии, картографии, кадастра и дистанционного зондирования Земли.
Ожидается, что на заседании будут утверждены Концепция сотрудничества органов государственной (исполнительной) власти, осуществляющих управление государственными материальными резервами в государствах – участниках СНГ, на период до 2030 года и План основных мероприятий по ее реализации.
Кроме того, планируется подписание решений о базовой организации в области оперативно-стратегической подготовки офицеров Вооруженных сил и кадровых назначениях.