«Яқинда Бухорога поездда бориб-келишда эътибор қилсам, ҳали ҳам кўпчиликни Uztelecom Wi-Fi хизматларини ишга туширганидан хабари йўқ экан», – деб ёзади вазир.
Шерматов, шунингдек ушбу хизмат турини текшириб кўрганини ва Youtube платформасида фойдали китобларни яхши тушунтириб берган видеоларни кўриб келганини қўшимча қилган.
Вазир Wi-Fi хизматини йўлга қўйиш учун тезюрар поездларнинг ичига қўшимча ускуна қўйишга тўғри келганини қайд этиб, келгусида харид қилинадиган янги поездларни бошидан ичидаги тегишли телекоммуникация ускуналари билан олинишига умид билдирган.
Унинг изоҳ беришича, тез ҳаракатланадиган ва метал кўп ишлатилган вагонларда ташқаридаги алоқа сигналлари абонентларга етиб боришида муаммо бўлади, шунинг учун уларни ичида тегишли қурилма ўрнатилиши шарт.

На скоростных поездах «Afrosiyob» можно пользоваться Wi-Fi. Об этом напоминает министр цифровых технологий Шерзод Шерматов.
«Недавно, когда я ехал в Бухару и обратно, обратил внимание, что многие до сих пор не знают о запуске сервиса Uztelecom Wi-Fi», – написал министр.
Шерматов также отметил, что лично проверил данную услугу и во время поездки смотрел на YouTube полезные видеоролики с хорошими объяснениями книг.
Министр подчеркнул, что для запуска Wi-Fi в скоростных поездах пришлось устанавливать дополнительное оборудование, и выразил надежду, что в будущем новые составы будут закупаться уже с соответствующими телекоммуникационными устройствами на борту.
По его словам, в быстро движущихся вагонах, где широко используется металл, возникают сложности с прохождением внешних сигналов связи к абонентам, поэтому установка специальных устройств внутри является обязательной.