БФҚларни рақамли маркировкалаш: назорат ва ишончнинг янги босқичи
Ўзбекистонда 2025 йил 1 мартдан биологик фаол қўшимчаларни (БФҚ) ихтиёрий рақамли маркировкалаш лойиҳаси ишга тушди. Бу ташаббус фармацевтика ва нутрицевтика бозорларидаги назоратни кучайтириш, шунингдек, контрабанда ва сохта маҳсулотлар билан боғлиқ хавфларни камайтиришга қаратилган. Лойиҳа истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва товарлар айланмасининг шаффофлигини оширишга қаратилган бўлиб, соҳада ҳалол ва хавфсиз рақобатни ривожлантириш учун шароит яратади.
Ихтиёрий маркировкалаш доирасида ишлаб чиқарувчилар, импортёрлар ва БФҚ бозорининг бошқа иштирокчилари тизимнинг янги версиясига уланиб, маҳсулотларни DataMatrix кодлари билан бепул маркировкалашлари мумкин.
Бугунги кунга қадар лойиҳага 284 та маҳсулотни маркировкаловчи 63 та иштирокчи қўшилди. XTrace платформасининг янгиланган шахсий кабинети ва функциялари нафақат қулайроқ, тушунарли ва тезкор бўлди, балки кенгайтирилган имкониятларга ҳам эга бўлди. Булар қаторига ходимларни шахсий калит орқали авторизация қилиш, кириш ҳуқуқларини мослашувчан созлаш, қулай қидирув, фильтрлар, агрегация ҳақида батафсил маълумот, транспорт қадоқларининг таркиби ва бошқалар киради.
Бу афзалликлардан фойдаланиш ва БФҚларни мажбурий маркировкалаш бошланишидан олдин ишлаб чиқариш жараёнларини йўлга қўйишга "GLORIOUS HEALTHY NUTRITION" МЧЖ қарор қилди. Компания 2023 йилдан бери NOW, JARROW FORMULAS, Doktor More, SWANSON, Childlife каби таниқли жаҳон брендларининг БФҚлари, спорт озуқалари ва шахсий гигиена воситаларини тарқатиш билан шуғулланади. У Ўзбекистондаги энг йирик FMCG компанияларидан бири бўлиб, мамлакатнинг етакчи бешта дистрибютори қаторига киради.
Биз "GLORIOUS HEALTHY NUTRITION" МЧЖ директори Виктория Василевадан маркировкалаш жараёни қандай амалга оширилаётгани ва бугунги кунгача нималар қилинганлиги ҳақида сўрадик:
— Ҳозирги босқичда бизда маркировкалаш жараёни тўлиқ якунланди. Биз "Asl belgi"сида рўйхатдан ўтдик, маҳсулот тавсифи ёзилган карточкаларни тўлдирдик, зарур ускуналарни харид қилдик ва омборимизда маркировкалаш жараёни аллақачон йўлга қўйилди.
— Сизнингча, нима учун БФҚларни маркировкалашни мажбурий қилиш керак?
— БФҚлар бозори жуда катта ва тез ривожланмоқда. Айниқса, импорт қисми. Аммо импортнинг катта қисми «кулранг» йўл билан кириб келмоқда. Бу эса, ўз навбатида, солиқ тўловларининг йўқлигига ва маҳсулотларнинг нотўғри олиб кирилиши ҳамда сақланишига олиб келади. Шунингдек, таркибий қисмлари SanQvaN нормалари ёки Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан чекланган ёки тақиқланган БФҚлар ҳам мавжуд. Афсуски, «кулранг» импортда бундай ҳолатлар тез-тез учрайди. Рақамли маркировка бозорни тартибга солиш, уни шаффоф қилиш ва истеъмолчиларга сертификатланган, сифатли маҳсулотлар етказиб беришга имкон яратади.
Таъкидлаш жоизки, БФҚларни ихтиёрий рақамли маркировкалаш лойиҳасида нафақат маҳаллий ишлаб чиқарувчилар, балки йирик импортёрлар ва дистрибюторлар ҳам иштирок этмоқда. Бунинг фойдаси аниқ:
1. Брендга бўлган ишончни мустаҳкамлаш: рақамли маркировкали маҳсулотлар расмий, сифатли ва хавфсиз деб қабул қилинади.
2. Ихтиёрий маркировка босқичида бепул кодлар: иштирокчилар лойиҳа синов режимида амалга оширилаётганда бепул маркировка кодларини олишади.
3. Сохта ва «кулранг» импортдан ҳимоя: рақамли маркировкалаш маҳсулотнинг қонунийлигини назорат қилишга ёрдам беради.
4. Шаффоф логистика ва ҳисоб: маҳсулотни ишлаб чиқаришдан то якуний сотувгача бўлган бутун занжир бўйлаб кузатиш осонлашади.
5. Мажбурий маркировкага тайёргарлик: ихтиёрий иштирок этиш талабларга олдиндан мослашиш, XTrace платформасининг имкониятларини ўрганиш ва ички бизнес жараёнларини созлаш имконини беради.
6. Давлат идоралари билан ҳамкорликни соддалаштириш: маълумотларнинг шаффофлиги текширувлардан ўтишни осонлаштиради ва ҳужжат айланишини соддалаштиради.
7. Ички ва ташқи бозорларда рақобатбардошликни ошириш: маркировканинг мавжудлиги халқаро стандартларга мослик белгисидир.
БФҚларни ихтиёрий маркировкалашнинг дастлабки якунлари ҳақида CRPT TURON тажриба лойиҳалари бўлими мутахассиси Газиева Алиша сўзлаб берди:
— Ўтган давр мобайнида биологик фаол қўшимчаларни ихтиёрий маркировкалаш лойиҳаси доирасида сезиларли натижаларга эришдик. Бугунги кунга келиб лойиҳада 76 та тадбиркорлик субъекти рўйхатдан ўтган, бу эса маҳсулотлар шаффофлиги ва кузатувига бизнеснинг юқори қизиқишидан далолат беради. Маркировкаланаётган маҳсулотлар реэстрида (ММР) уч юздан ортиқ товар рўйхатга олинган бўлиб, бу бозор иштирокчилари ва истеъмолчиларга маҳсулот ҳақида тўлиқ ва ишончли маълумот олиш имконини беради. Бундан ташқари, қисқа вақт ичида ишлаб чиқарувчилар 3 миллиондан ортиқ маркировка кодларини шакллантиргани компанияларнинг маркировкалаш жараёнида фаол иштирок этаётгани ва маҳсулот айланмасига рақамли ечимларни жорий этишга тайёрлигини тасдиқлайди. Бу кўрсаткичлар жараённинг барча иштирокчилари ҳамжиҳатликда ишлаётганининг натижаси бўлиб, ихтиёрий босқич ҳозирданоқ БФҚларнинг шаффоф ва маданий бозори учун пойдевор яратаётганини кўрсатмоқда.
Экспертлар баҳолашича, Ўзбекистон ҳудудида сотилаётган биологик фаол қўшимчаларнинг аксарияти ноқонуний айланмоқда. Ушбу тоифадаги маҳсулотлар айланмаси ва хавфсизлигини назорат қилишнинг самарали механизмлари йўқлиги истеъмолчилар саломатлиги учун жиддий хавф туғдиради, шунингдек, давлат учун сезиларли иқтисодий йўқотишларга сабаб бўлади.
БФҚларни рақамли маркировкалашни жорий этиш истеъмолчиларни сохта маҳсулотлардан ҳимоя қилишга, маҳсулот айланмасини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг шаффоф тизимини яратишга, ноқонуний бозор улушини камайтиришга, шунингдек, қонуний ишлаб чиқарувчилар ва импорт қилувчиларга бўлган ишончни мустаҳкамлашга қаратилган.
Лойиҳага қўшилишни хоҳлаган ташкилотлар тизимда рўйхатдан ўтиш бўйича батафсил йўриқнома билан қуйидаги ҳавола орқали танишишлари мумкин: https://help.crpt-turon.uz/hc/ru/articles/32039062914193.
Барча қўшимча саволлар бўйича мурожаат қилишингиз мумкин:
• электрон почта орқали: support@crpt-turon.uz
• Телеграм-бот орқали: @aslbelgisiuz_bot
• мижозларга хизмат кўрсатиш хизмати телефони орқали: +998 71 203-88-72.
БФҚларни рақамли маркировкалаш бозор шаффофлигини ошириш, истеъмолчиларни ҳимоя қилиш ва қонуний ишлаб чиқарувчилар ҳамда импорт қилувчиларга ишончни мустаҳкамлаш учун янги имкониятлар яратади. Лойиҳага қўшилиш нафақат маҳсулот назорати ва сифатини яхшилаш учун қадам, балки рақобатбардошликни ошириш ва брендингизни ҳимоя қилиш имкониятидир.

С 1 марта 2025 года в Узбекистане стартовал проект по добровольной цифровой маркировке биологически активных добавок (БАДов). Эта инициатива призвана усилить контроль на фармацевтическом и нутрицевтическом рынках, а также минимизировать риски, связанные с контрабандой и фальсификатом. Проект направлен на защиту прав потребителей и повышение прозрачности товарооборота, создавая условия для развития честной и безопасной конкуренции в отрасли.
В рамках добровольной маркировки производители, импортеры и другие участники рынка биологически активных добавок могут подключиться к обновленной версии системы и осуществлять маркировку продукции DataMatrix кодами на безвозмездной основе.
На сегодняшний день к проекту уже присоединились 63 участника, осуществляющих маркировку 284 товаров. Обновленный личный кабинет и функционал платформы xTrace не только стал удобней, понятней и оперативней, но также получил расширенные возможности, такие как: авторизация сотрудников по индивидуальному ключу, гибкие настройки прав доступа, удобный поиск, фильтры, детальная информация об агрегации, составе транспортных упаковок и многое другое.
Опробовать эти преимущества и наладить производственные процессы до начала обязательной маркировки БАДов решила компания ООО GLORIOUS HEALTHY NUTRITION. С 2023 года она занимается дистрибьюцией БАДов таких известных мировых марок, как NOW, JARROW FORMULAS, Доктор Море, SWANSON, Childlife, спортивного питания и средств личной гигиены. Она входит в состав одной из крупнейших FMCG-компаний Узбекистана, которая занимает место в пятёрке ведущих дистрибьюторов страны.
Мы поинтересовались, как проходит отладка процесса маркировки у директора ООО GLORIOUS HEALTHY NUTRITION Виктории Васильевой и о том, что уже сделано на сегодняшний день:
— На данном этапе процесс маркировки у нас полностью завершен. Мы зарегистрировались в Asl Belgisi, заполнили карточки с описанием товара, приобрели необходимое оборудование, и уже сам процесс маркировки запущен на нашем складе.
— Как Вы считаете, почему стоит сделать маркировку БАДов обязательной?
— Рынок БАДов очень большой и динамично растущий. Особенно в части импорта. Но большая часть импорта является «серой». Что, в свою очередь, влечет за собой нулевые налоговые отчисления, а во-вторых, это ненадлежащий ввоз и хранение продукции. Также стоит отметить, что есть БАДы, компоненты которых либо ограничены, либо запрещены нормами СанПиНа [санитарные правила и нормы, которые являются государственными нормативными актами, устанавливающими требования к безопасным условиям для здоровья человека и окружающей среды], либо Министерством здравоохранения. К сожалению, в «сером» импорте подобные практики очень часто встречаются. Цифровая маркировка позволит урегулировать рынок, сделать его прозрачным, а также поставлять потребителю сертифицированную и качественную продукцию.
Стоит отметить, что в проекте по добровольной цифровой маркировке биологически активных добавок принимают участие не только местные производители, но и крупнейшие импортеры и дистрибьютеры.
Ведь выгода от этого очевидна:
1. Укрепление доверия к бренду: продукция с цифровой маркировкой воспринимается как официальная, качественная и безопасная.
2. Бесплатные коды на этапе добровольной маркировки: участники получают бесплатные коды маркировки, пока проект реализуется в тестовом режиме.
3. Защита от контрафакта и «серого» импорта: цифровая маркировка помогает контролировать легальность продукции.
4. Прозрачная логистика и учет: легче отследить товар по всей цепочке: от производства до конечной продажи.
5. Подготовка к обязательной маркировке: добровольное участие даёт возможность заранее адаптироваться к требованиям, изучить функционал платформы xTrace и настроить внутренние бизнес-процессы.
6. Упрощение взаимодействия с госорганами: прозрачность данных облегчает прохождение проверок и упрощает документооборот.
7. Повышение конкурентоспособности на внутреннем и внешнем рынках: наличие маркировки — признак соответствия международным стандартам.
О предварительных итогах добровольной маркировки БАДов рассказала специалист отдела пилотных проектов CRPT TURON Газиева Алиша:
— За прошедший период в рамках проекта по добровольной маркировке биологически активных добавок нам удалось достичь значительных результатов. На сегодняшний день в проекте зарегистрированы 76 субъектов предпринимательства, что говорит о высокой заинтересованности бизнеса в прозрачности и прослеживаемости продукции. В реестре маркируемых товаров (РМТ) уже зарегистрировано более трехсот товаров, что позволяет обеспечить доступ к полной и достоверной информации о продукции как для участников рынка, так и для потребителей. Кроме того, за небольшой период производители сформировали более 3 млн кодов маркировки, что подтверждает активное участие компаний в процессе маркировки и готовность к внедрению цифровых решений в оборот продукции. Эти показатели — результат слаженной работы всех участников процесса и демонстрация того, что добровольный этап уже сегодня формирует основы для прозрачного и цивилизованного рынка БАДов.
Согласно экспертным оценкам, большая часть биологически активных добавок, реализуемых на территории Узбекистана, находятся в нелегальном обороте. Отсутствие эффективных механизмов контроля за оборотом и безопасностью этой категории продукции создает значительные риски для здоровья потребителей, а также приводит к существенным экономическим потерям для государства.
Внедрение цифровой маркировки БАДов направлено на защиту потребителей от фальсификата, создание прозрачной системы учёта и контроля за оборотом продукции, снижение доли нелегального рынка, а также укрепление доверия к легальным производителям и импортёрам.
Организации, желающие присоединиться к проекту, могут ознакомиться с подробной инструкцией по регистрации в системе по ссылке: https://help.crpt-turon.uz/hc/ru/articles/32039062914193.
По всем дополнительным вопросам вы можете обратиться:
⦁ по электронной почте:support@crpt-turon.uz
⦁ через Telegram-бот: ⦁ @aslbelgisiuz_bot
⦁ по телефону службы клиентского сервиса: +998 71 203-88-72.
Цифровая маркировка БАДов открывает новые возможности для повышения прозрачности рынка, защиты потребителей и укрепления доверия к легальным производителям и импортёрам. Присоединение к проекту — это не только шаг к улучшению контроля и качества продукции, но и возможность повысить конкурентоспособность и защитить ваш бренд.