Коронавирус инсон миясига қандай кириб бориши аниқланди. Ҳид ва таъм сезгиси йўқолиши сабаби шунда
Германиялик олимлар коронавирус қандай қилиб инсон миясига кириб боришини аниқлашди. Биологларнинг таъкидлашича, инфекция бурундаги ҳид билиш рецепторлари орқали мияга ўтади.
Шундан сўнг асаб тизими бузилади. COVID-19 натижасида беморда ҳид ва таъм сезиш ҳислари йўқолиши айнан шу билан боғлиқ.
Пандемиянинг илк кунлариданоқ вирус нафақат ўпка, балки тананинг бошқа аъзолари, хусусан мушак тўқималарига ҳужум қилиши аниқланди. Бир қатор тадқиқотларга кўра мия қон томирчаларидаги тромб туфайли ҳам ўлим ҳолати юзага келган.
Бугунги кунга келиб COVID-19 билан дунё бўйлаб 6,7 миллион одам зарарланди. Шундан 394 минги вафот этган бўлса, 2,7 миллион киши тузалиб кетган.

Биологи рассказали о внедрении коронавируса в человеческий мозг
Немецкие учёные выяснили, как коронавирус нового типа попадает в человеческий мозг. По словам биологов, инфекция проникает через обонятельные рецепторы носа.
Далее поражается нервная система. Это объясняет некоторые симптомы COVID-19 — потерю обоняния и вкуса, говорится в статье в электронной научной библиотеке bioRxiv.
Практически с первых дней после начала пандемии медики знают, что недуг атакует не только лёгкие, но и другие органы и ткани тела. Например, скапливается внутри слизистой носа, пищевода, в сердечной мышце и сосудах. Исследователи отметили, что часть пациентов умирали из-за образования тромбов в головном мозге.
Общемировая статистика по COVID-19: более 6,7 млн граждан заразились, свыше 394 тысяч умерли, более 2,7 млн выздоровели.