«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси бошчилигидаги Ишчи гуруҳ» куз-қиш мавсумини беталафот ўтказиш ҳамда табиий газ қазиб чиқаришни кўпайтириш борасидаги ишларни ўрганиш учун Муборак нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармасида бўлди
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари томонидан Муборак нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармасида куз-қиш мавусимини беталофат ўтказиш, соҳага дахлдор хизматларнинг иш сифати ва самарадорлигини ошириш бўйича қилинган ишлар ҳолатини ўрганилди.
Бундан ташқари, жамиятга қарашли углеводородлар қазиб чиқаришни кўпайтириш Дастури ҳамда геолого-техник тадбирлар доирасида қудуқларини бурғилаш, капитал таъмирлаш ва технологик объектларни ишга тушириш борасида олиб борилаётган чора-тадбирлар, ҳамда амалга оширилаётган лойиҳалар ижроси ҳолати бўйича ўрганишлар олиб борилмоқда.
Ўрганиш ишлари давомида, «Тегирмон» гуруҳи конларидан «Сомонтепа» конигача 48 км узунликдаги газ қувурини қуриш лойиҳасига «старт» берилди.
«Тегирмон» гуруҳи конларидан қазиб олинаётган газни узатиш тизими барқарорлигини таъминлаш, газ қазиб чиқаришни ошириш ва «Янги Алат», «Олтинкўл», «Янги Тегирмон» каби истиқболли майдонларида олиб борилаётган геологик-қидирув ишларини инобатга олган ҳолда ушбу қувурни қурилиш ишларини жадаллаштириш масаласи муҳокама қилиниб, чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Техник ечимга асосан ички имкониятлардан, яъни «Сомонтепа» конидан 33 км қувурларни демонтаж қилиб олиб бориш ва Муборак газни қайта ишлаш заводи базасидан ажратилган 15 км қувурларни қурилиш майдонига етказиб бериш, қувурларни пайвандлаш ишларига қўшимча ишчи кучи ва махсус транспорт воситаларини сафарбар этиш бўйича «Нефтгазмонтаж» МЧЖ, Муборак бошқармаси ҳамда тегишли департамент раҳбарларига алоҳида вазифалар белгилаб берилди.
Ушбу қувурни ишга тушириш билан «Тегирмон гуруҳи» конларидан кунлик 200 минг куб.м қўшимча газ қазиб олинади ва янги истиқболли майдонлардан қазиб олинадиган газни Муборак газни қайта ишлаш заводига етказиб бериш имкониятлари янда оширилади.
Шундан сўнг «Ишчи гуруҳ» аъзолари «Денгизкўл» конида бўлиб у ерда «Enter Engeeniring» компанияси томонидан қурилаётган сиқув компрессор станцияси 2-навбатида синов муддатига ишга туширилган ГПА-100 газ ҳайдаш агрегатининг иш фаолияти ва ГПА-200 газ ҳайдаш агрегатида олиб борилаётган якуний созлаш (пуско-наладка) ишлари билан танишиб чиқилди.
Ушбу сиқув компрессор станциясини ишга тушириш билан кондаги мавжуд захираларни янада ўзлаштириш ва кунлик қўшимча 1 млн куб.метр табиий газ қазиб чиқаришни оширишни ҳисобга олган ҳолда лойиҳани қисқа муддатда тўлиқ қувватда ишга туширишни тезлаштириш бўйича топшириқлар берилди.
Шу ерда Муборак бошқармасида углеводородлар қазиб чиқариш бўйича 2022 йил ўтган даврида амалга оширилган ишлар муҳокамаси ўтказилиб, белгиланган режа кўрсаткичларинин бажарилишини таъминлаш учун йил охиригача бурғилашдан 12 та қудуқларни ишга тушириш, 21 та қудуқларда мукаммал таъмирлаш ишларини бажариш ва 2 та технологик объектларни ишга тушириш тадбирларини жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди .
Ўтказилган сайёр йиғилишда, Бошқарув раиси ўринбосарлари, Муборак нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармаси раҳбари, масъул департамент раҳбарлари ҳамда пудратчилар ҳисобот тингланди ва қилинган ишлар муҳокамаси ўтказилди.
Маълумот учун, жорий йилнинг ўтган 9 ойида бошқармада геолого-техник тадбирлар доирасида 23 та янги ишлатиш қудуқлари бурғиланди, 260 та қудуқларда таъмирлаш ва интенсификация ишлари бажарилди ва 7 та технологик объектлар ишга туширилди.
Ушбу тадбирлар ҳисобидан 2022 йилнинг январ-сентябрь ойларида қўшимча 856,7 млн куб метр газ ва 16,8 минг тн газ конденсати қазиб олишга эришилди.
Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари «Тегирмон» конига қарашли бурғилаш қудуқларда ҳам бўлишди ва амалга оширилаётган ишлар, ишчи-ходимлар учун яратилган шароит ҳамда куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишлари ҳолати ўрганилди. «Янги Олот» 2-сонли қудуғида ҳам бажарилатган ишлар жойида ўрганилиб, мавжуд муаммоли масалалар муҳокама қилинди.
2022 йилнинг январь-сентябрь ойлари мобайнида ушбу ҳудудда 9 та янги – «Тегирмон» ва «Ғарбий Тегирмон» конларида 2 тадан излов-қидирув ва 2 тадан ишлатиш қудуқлари, шунингдек, «Янги Алат» конида 1 та излов-қидирув қудуғи бурғиланди ва қурилиш билан билан тугатилди.
2022 йилнинг ўтган даври мобайнида эришилган энг асосий ютуқлардан бири бажарилган геология-қидирув ишлари натижасида ушбу ҳудудда «Янги Алат» – янги газконденсат конининг очилиши бўлди.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления посетила Мубарекское нефтегазодобывающее управление для изучения работы по проведению осенне-зимнего сезона без перебоев и увеличению добычи природного газа
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым изучили состояние работы, проделанной в Мубарекском нефтегазодобывающем управлении по проведению осенне-зимнего сезона без перебоев, повышению качества и эффективности работы служб, относящихся к отрасли.
Кроме того, в рамках программы общества по увеличению добычи углеводородов и геолого-технических мероприятий проводятся изучения по бурению скважин, капитальному ремонту и вводу в эксплуатацию технологических объектов, а также по состоянию реализации реализуемых проектов.
В ходе изучения был дан старт проекту строительства газопровода протяженностью 48 км от месторождений группы «Тегирмон» до месторождения «Сомонтепа». Обсуждены и определены меры по обеспечению устойчивости системы транспортировки газа, добываемого на месторождениях группы «Тегирмон», увеличению добычи газа и ускорению строительства трубопровода с учетом проводимых геологоразведочных работ на перспективных месторождениях «Янги Алат», «Олтинкуль», «Янги Тегирмон».
Согласно техническому решению руководителям ООО «Нефтгазмонтаж», Мубарекскому нефтегазодобывающему управлению и соответствующим департаментам возложены особые обязанности по демонтажу 33 км трубопровода с месторождения «Сомонтепа» и поставки 15 км трубопровода, выделенных с базы Мубарекского газоперерабатывающего завода на строительную площадку, мобилизация дополнительной рабочей силы и специальных транспортных средств дл проведения сварочных работ.
С вводом в эксплуатацию этого трубопровода с месторождений группы «Тегирмон» будет ежедневно добываться 200 тысяч кубометров дополнительного газа и будет увеличена возможность поставки добываемого газа с новых перспективных площадок на Мубаракский газоперерабатывающий завод.
После этого члены «Рабочей группы» посетили месторождение «Денизкуль» и ознакомились с работой газоперекачивающего агрегата ГПА-100, запущенного испытательным сроком на 2-й очереди строящейся компрессорной станции со стороны компании «Enter Engeenering», а также заключительными наладочными (пуско-наладочными) работами, проводимыми на газоперекачивающем агрегате ГПА-200.
С вводом в эксплуатацию данной компрессорной станции даны поручения по ускорению запуска проекта на полную мощность в кратчайшие сроки за счет дальнейшего освоения имеющихся запасов на месторождении и увеличения ежедневной дополнительной добычи 1 млн кубометров природного газа.
Также в Мубарекском нефтегазодобывающем управлении состоялось обсуждение работ по добыче углеводородов за истекший период 2022 года, даны указания по ускорению мероприятий по вводу в эксплуатацию 12 скважин после бурения до конца года, выполнению капитального ремонта 21 скважины и вводу в эксплуатацию 2 технологических объектов для обеспечения выполнения намеченных плановых показателей.
На выездном совещании были заслушаны отчеты заместителей Председателя Правления, руководителя Мубарекского нефтегазодобывающего управления, руководителей ответственных департаментов и подрядчиков, и проведено обсуждение проделанной работы.
Справочно: за последние 9 месяцев текущего года в рамках геолого-технических мероприятий в управлении пробурено 23 новых эксплуатационных скважины, проведены ремонтные и интенсификационные работы на 260 скважинах и введены в эксплуатацию 7 технологических объектов.
За счет этих мероприятий в январе-сентябре 2022 года была достигнута добыча дополнительно 856,7 млн кубометров газа и 16,8 тыс. тонн газового конденсата.
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления также посетили буровые скважины, принадлежащие месторождению «Тегирмон», и изучили состояние проводимых работ, условия, созданные для рабочих и служащих, а также подготовку к осенне-зимнему сезону. На скважине №2 «Янги Олот» также изучена выполненная работа, обсуждены имеющиеся проблемные вопросы.
В течение января-сентября 2022 года в этом районе пробурено и завершено строительство 9 новых поисково–разведочных и 2 эксплуатационных скважин на месторождениях «Тегирмон» и «Гарбий Тегирмон», а также 1 поисково-разведочная скважина на месторождении «Янги Олот».
Одним из главных достижений за прошедший период 2022 года стало открытие нового газоконденсатного месторождения «Янги Олот» в этом регионе в результате проведенных геологоразведочных работ.