«Бундан яхшиси бўлмайди» — Трамп ҲАМАСни Исроил билан келишувга чақирди
Исроил америкалик вакиллар билан музокаралардан сўнг, Ғазо секторида ўт очишни тўхтатиш бўйича 60 кунлик келишув учун «зарур шартлар»га рози бўлди. Бу ҳақда АҚШ президенти Доналд Трамп баёнот берди.
Шу муддат ичида урушга нуқта қўйиш учун Қўшма Штатлар барча томонлар билан ишлайди, якуний таклифни эса Қатар ва Миср тақдим этади, деди Трамп.
«Умид қиламанки, Яқин Шарқ ҳаққи ҲАМАС бу келишувга розилик беради, чунки бундан яхшиси бўлмайди — ФАҚАТ ЁМОН БЎЛАДИ», — деб ёзди Трамп Truth Social ижтимоий тармоғида.
Исроилнинг стратегик режалаштириш вазири Рон Дермер Вашингтонга келган. The Times of Israel ёзишича, у Трампнинг Яқин Шарқ бўйича махсус элчиси Стив Уиткофф, давлат котиби Марко Рубио ва вице-президент Жей Ди Вэнс билан музокаралар ўтказган. Учрашув узоқ ва сермаҳсул бўлди, деди Трамп.
АҚШ таклиф қилаётган 60 кунлик ярашув охирги ойларда кўп муҳокама қилиняпти. Al Arabiya ва Al Jazeera ёзишича, келишув бир неча босқичда гаровдаги тирик қолган исроилликларни озод қилиш ва ўлганларнинг жасадларини фаластиклик маҳбусларга алмаштиришни кўзда тутади. Исроил ўз ҳужумларини тўхтатиши, алмашинувлардан сўнг, қўшинларини секторнинг жанубига кўчириши шарт. Бундан ташқари, ярашувнинг биринчи кунидан ўт очишни доимий тўхтатиш бўйича музокаралар бошланади.
Май ойи охиридаги баёнотида Беямин Нетаняҳу АҚШнинг режасини қабул қилишини айтганди. ҲАМАС эса таклифни ўрганиб чиқаётгани ва «халқ манфаатига хизмат қилувчи» қарорга келишини маълум қилганди. Якунда ўт очишни тўхтатиш муддати (60 кун) тугагач, нималар бўлиши борасида томонлар бир ёқадан бош чиқара олмасдан, музокаралар боши берк кўчага кириб қолган.

Президент США Дональд Трамп заявил, что Израиль после переговоров с американскими представителями согласился на «необходимые условия» для соглашения о прекращении огня в секторе Газа на 60 дней.
В течение этого срока Соединенные Штаты будут работать со всеми сторонами, чтобы положить конец войне, а окончательное предложение представят Катар и Египет, сообщил Трамп.
«Я надеюсь, ради блага Ближнего Востока, что ХАМАС согласится на эту сделку, потому что лучше не будет — БУДЕТ ТОЛЬКО ХУЖЕ», — написал он в Truth Social.
В Вашингтон прибыл министр стратегического планирования Израиля Рон Дермер. Как писала The Times of Israel, он собирался провести переговоры со специальным посланником Трампа на Ближнем Востоке Стивом Уиткоффом, госсекретарем Марко Рубио и вице-президентом Джей Ди Вэнсом. По словам Трампа, встреча была долгой и продуктивной.
Предложение Соединенных Штатов о 60-дневном перемирии обсуждается последние несколько месяцев. По данным Al Arabiya и Al Jazeera, оно включает освобождение живых израильских заложников и передачу тел в обмен на палестинских заключенных в несколько этапов. Израиль должен остановить всю наступательную деятельность, а после обменов перевести войска в южную часть сектора. Кроме того, в первый день перемирия начнутся переговоры о постоянном прекращении огня.
В конце мая израильский премьер Биньямин Нетаньяху сообщил, что принимает план США. ХАМАС заявил, что изучает предложение и примет решение, «которое будет служить интересам народа». Впоследствии переговоры зашли в тупик, в основном из-за разногласий о том, что произойдет по окончании срока прекращения огня.