Бюджетдан ташқари пенсия фонди ходимлари қўлга олинди
Ўзини Мирзо-Улуғбек тумани Бюджетдан ташқари пенсия фонди ходими деб таништирган эркак аризачига 1 800 АҚШ доллари миқдорида ноқонуний пул мукофоти эвазига пенсия миқдорини оширишни ваъда қилган. Бу ҳақда 13 январь куни Тошкент шаҳар ИИББга хабар келиб тушган.
Шу куннинг ўзида ўтказилган тезкор тадбир давомида 1 800 АҚШ доллари олаётганида Мирзо-Улуғбек тумани Бюджетдан ташқари пенсия фонди ходими, 33 ёшли муқаддам судланган Шерзод Д. қўлга олинди. Унинг кўрсатмалирига асосан мазкур ташкилотда ишловчи 32 ёшли Умаржон А. терговга жалб қилинди.
Тўпланган ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши кураш департаментининг туман бўлимига йўналтирилди. Тергов давом этмоқда.

В Ташкенте двое сотрудников Внебюджетного пенсионного фонда задержаны за коррупцию
В Ташкенте мужчина, представившись сотрудником Внебюджетного пенсионного фонда Мирзо-Улугбекского района, предложил заявителю за незаконное денежное вознаграждение в размере 1 800 долларов США увеличить размер пенсии. Обращение по данному случаю поступило в ГУВД города Ташкента 13 января, сообщили в пресс-службе ведомства.
В тот же день в ходе оперативного мероприятия при получении 1 800 долларов США с поличным был задержан сотрудник Внебюджетного пенсионного фонда Мирзо-Улугбекского района 33-летний ранее судимый Шерзод Д. На основании его показаний к следствию был привлечен 32-летний Умаржон А., также работающий в данной организации.
Собранные документы переданы в районный отдел Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан. Следствие продолжается.