«Целлофан ўғрилари»дан пора олган ИИБ ходимлари ушланди
Жорий йилнинг октябр ойида Ховос туманида боғдорчилик билан шуғулланувчи МЧЖга тегишли дала майдонидан полиэтилен целлофан ўғирлаб кетилганлиги ҳолати бўйича мазкур туман Ички ишлар бўлимига мурожаат келиб тушади.
Шундан сўнг Ички ишлар бўлими тезкор-қидирув хизматининг икки катта тезкор ходими — подполковник ва майор 4 фуқарони ўғирликда гумон қилиб, мажбурий тарзда ИИБга олиб кетишади. Кейин эса... уларни қамаб юбориш билан қўрқитиб, ишни босди-босди қилиш учун 55 млн сўм талаб қилишади.
Орадан кўп ўтмай тезкор ходимлар «зарарни қоплаш учун» дея гумонланувчи шахслардан 24 млн сўм олишади.
Шунингдек, уларга нисбатан жиноят иши қўзғатмаслик, «қамоқ» эҳтиёт чораси қўлламаслик ҳамда тўпланган ҳужжатларни маъмурий жавобгарлик келтириб чиқарувчи ҳолатга тўғрилаб, судга юбориш эвазига қўшимча 11 млн сўм талаб қилишади.
ДХХ Сирдарё вилояти бўйича бошқармаси, вилоят прокуратураси ҳамда ИИВ Шахсий хавфсизлик бош бошқармаси ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда ҳар икки катта тезкор ходим тамагирлик йўли билан 11 млн сўмни олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланган.
Уларга нисбатан Жиноят кодексининг 210-моддаси (пора олиш) 2-қисми «в», «г» бандлари билан жиноят иши қўзғатилиб, «қамоқ» эҳтиёт чораси қўлланилган. Тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда, дейилади хабарда.

В Сырдарье задержаны двое сотрудников внутренних дел, которые, угрожая четырём гражданам тюрьмой, требовали у них деньги. Об этом сообщает пресс-служба СГБ.
В октябре 2025 года в отдел внутренних дел Хавасского района поступило заявление о краже полиэтиленового целлофана с земельного участка, принадлежащего предприятию, занимающемуся садоводством.
После этого два старших оперативных сотрудника службы оперативно-розыскной деятельности — подполковник и майор доставили в РОВД  четырёх граждан, подозреваемых в краже. Угрожая заключить их под стражу, они потребовали 55 млн сумов, чтобы «замять» дело.
Кроме того, оперативники взяли у подозреваемых 24 млн сумов якобы для возмещения ущерба.
Также за то, чтобы не возбуждать уголовное дело, не применять меру пресечения в виде «ареста» и отправить материалы в суд как административное правонарушение, они дополнительно потребовали 11 млн сумов.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого совместно Управлением Государственной службы безопасности по Сырдарьинской области, областной прокуратурой и Главным управлением собственной безопасности МВД, оперативники были задержаны с поличным при получении 11 млн сумов.
В отношении них возбуждено уголовное дело по части 2 пункты “в”, “г” статьи 210 Уголовного кодекса (получение взятки), и к ним применена мера пресечения в виде ареста. Ведутся следственные действия.