Чирчиқда ҳоким ўринбосари 1 млн доллар пора билан қўлга тушди
Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳар ҳокимининг ўринбосари хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда, кластер шаклидаги савдо мажмуаси ташкил этиш учун 40 млн АҚШ доллари миқдорида инвестиция киритиш шарти билан, шаҳар ҳокимлиги захирасидаги 20 гектар ер майдонини аукцион савдога чиқартириб, ютиб бериш ва 49 йил муддатга ерга эгалик қилиш ҳуқуқини расмийлаштиришда кўмаклашиш эвазига 2 млн АҚШ доллари талаб қилиб, олдиндан 1 млн АҚШ долларини ўзининг ҳайдовчиси орқали олган вақтида ушланди.
Мазкур жиноят иши Коррупцияга қарши курашиш доирасида Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда фош қилинди.
Ҳозирда хизмат мавқеидан фойдаланиб, жуда кўп миқдорда пора олган ҳоким ўринбосарига нисбатан Жиноят Кодексининг 210-моддаси 3-қисми «а» банди билан жиноят иши қўзғатилган ва қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.

Заместитель хокима Чирчика задержан при получении 1 млн долларов
Заместитель хокима города Чирчика Ташкентской области был задержан при получении 1 миллиона долларов. Об этом сообщила пресс-служба СГБ.
Заместитель хокима, используя свое служебное положение, потребовал 2 млн долларов в обмен на содействие в оформлении права владения 20 гектарами земли, выставленной на аукцион и находящейся в резерве городской администрации, сроком на 49 лет с условием вложения 40 миллионов долларов для создания кластерного торгового комплекса.
Его задержали сотрудники СГБ в ходе оперативного мероприятия, проведенного совместно с Департаментом при Генеральной прокуратуре, когда он через своего водителя получил аванс в 1 миллион долларов.
В отношении заместителя хокима, получившего взятку в особо крупном размере, возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 210 УК. К нему применена мера пресечения в виде содержания под стражей.