Дам олиш кунлари совуқ ва қуруқ ҳаво давом этиши кутиляпти
Россиянинг марказий вилоятлари аҳолиси бу йил кечиктирилган «Ҳинд ёзи» дан баҳраманд бўлишни давом эттирар экан, Шимолий Қозоғистон ҳудудларидан нисбатан совуқ ҳавонинг бир-бирига яқинлашган қисмлари Ўзбекистон ҳудудига бирин-кетин кириб келмоқда.
Бугундан республика ҳудудига яна совуқ ҳаво кириб кела бошлади, куннинг биринчи ярмида ҳудудимизнинг айрим қисмларида ҳаво ҳарорати кечагидан 4-6 даражага паст бўлди.
Худди шундай совуқ ҳаво, эртага республика ҳудудида ҳам давом этади. Кечаси ҳарорат 3-6 даража, шимолда 0-3 даража совуққача пасаяди ва кундузи 13-17 даражадан юқори бўлмайди, бу 5-7 даражага меъёрдан паст.
Ҳудудимизнинг катта қисмида бугун ва эртага қуруқ ҳаво сақланиб қолади. Фақат Ўзбекистоннинг Жануби-Шарқий ҳудудлари Туркманистон ҳудудларидан нам булут массалари кириб келади. Фарғона водийси вилоятлари ҳамда республиканинг тоғолди ва тоғли ҳудудларининг айрим жойларида ёмғир ёғади, денгиз сатҳидан 2000 м баланд тоғли ҳудудларда ёғаётган ёмғир қорга айланиши эҳтимоли бор.
Бугун республикамизнинг айрим жойларида шамолнинг тезлиги 15-20 м/с гача кучайиши мумкин.
Якшанба куни Ўзбекистон ҳудудининг кўп қисмида кам булутли ва қуруқ об-ҳаво кутилмоқда. Кечаси ҳаво ҳарорати 3-6 даража илиқ, шимолда 0-3 даража совуққача, кундузи эса ҳаво 18-20 даражагача исийди.

В выходные в Узбекистане ожидается сухая и холодная погода
На территорию Узбекистана одна за другой заходят порции относительно холодного воздуха с районов северного Казахстана, сообщили в Узгидромете.
Сегодня по территории республики началось очередное холодное вторжение, температура воздуха в первой половине дня была по большей части на 4-6° ниже, чем вчера.
Такая же, довольно холодная погода сохранится по территории республики и завтра. В ночные часы температура опустится до 3-6° тепла, по северу до 0-3° мороза, а днем будет не выше 13-17°, это на 5-7° ниже нормы.
По большей части территории сегодня и завтра сохранится сухая погода. Лишь на юго-восточные районы Узбекистана будут выходить влажные облачные массивы с районов Туркмении. По областям Ферганской долины, а также по предгорным и горным районам республики местами пройдет дождь, в высокогорьях, в зонах свыше 2000 м над уровнем моря возможен переход дождя в снег.
Сегодня по республике местами возможно усиление ветра до 15-20 м/с.
В воскресенье по большей части территории Узбекистана ожидается малооблачная и сухая погода. Ночная температура воздуха сохранится в пределах 3-6° тепла, по северу до 0-3° мороза, а днем воздух прогреется до 18-20°.