Ғазода очлик ҳукм сурмоқда. 2025 йил 16 май.
«Ғазодаги гуманитар вазиятни асло қабул қилиб бўлмайди. Вазият шу даражага етдики, зиддият бошланганидан буён ҳеч кузатилмаган ҳолат ҳукм сурмоқда», – деди Макрон 16 май куни Албанияда Европа етакчилари учрашувида.
Франция раҳбарига кўра, айни вақтда Европа давлатлари учун Исроил ҳамда ҲАМАС ўртасида оташкесимга эришиш ва инсонпарварлик кўмаги етказишни тиклаш устувор мақсад ҳисобланади.
Макрон Ғазодаги оғир вазиятни Исроил бош вазири Бинямин Нетаняҳу ва АҚШ президенти Доналд Трамп билан муҳокама қилишини қайд этган.
Жорий ҳафта сешанба куни Франция раҳбари Исроилнинг Ғазо секторидаги сиёсатини «шармандали» деб баҳолаган ва Европа Иттифоқи яҳудий давлати билан ҳамкорлик битимини қайта кўриб чиқиши мумкинлигига ишора қилган эди.
«Бу даҳшат... На сув бор, на дори-дармон. Жароҳатланганларни ҳам хавфсиз жойга кўчира олишмаяпти. Қатъий равишда айтаманки, Бинямин Нетаняҳу ҳукуматининг хатти-ҳаракатлари номақбулдир», – деган эди француз етакчиси.
Президент Макрон аввалроқ Франция Фаластин давлатини тан олишни режалаштираётганини маълум қилганди.
Париж жорий йил июнь ойида Саудия Арабистонида ўтадиган икки давлат (Исроил ва Фаластин) муаммосига бағишланган халқаро анжуманда Фаластин давлатини расман тан олишини эълон қилиши мумкин.
Исроил қарийб уч ойдан буён Ғазо секторини тўлақонли қамалда тутиб турибди. Ҳудудга сув, озиқ-овқат ва дори-дармон кириши буткул тўхтатилган.
Халқаро ташкилотлар Ғазодаги 2,3 млн аҳоли очлик, ташналик ва турли хасталиклардан азият чекаётгани ҳақида бонг урмоқда. Жумладан, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти бош директори Адҳаном Гебрейесус озиқ-овқат ва дори-дармон Ғазо секторидан бир неча дақиқалик масофада ушлаб турилгани ҳолда, ўлим сони ошиб бораётгани ҳақида баёнот берган.
ЮНИСЕФнинг ижрочи директори Кэтрин Рассел Ғазодаги бир миллиондан зиёд болалар ҳаётига очлик таҳдид солаётганини маълум қилган.
Исроил армияси ҲАМАС ҳаракати ҳужумига жавобан Ғазо секторига бостириб кирган 2023 йил 7 октябрдан буён 53010 нафар фаластинлик ҳалок бўлди. Уларнинг асосий қисми болалар ва аёллардир.
Исроил армияси Ғазо секторида 15 май куни уюштирган бомбардимонларда камида 103 нафар фаластинлик ҳалок бўлди.

«Гуманитарная ситуация в Газе абсолютно неприемлема. Ситуация достигла такой степени, которой не наблюдалось с начала конфликта», — заявил Макрон 16 мая на встрече лидеров Европы в Албании.
По словам французского президента, в настоящее время для европейских государств приоритетом является достижение прекращения огня между Израилем и ХАМАС, а также восстановление поставок гуманитарной помощи.
Макрон отметил, что намерен обсудить тяжёлую ситуацию в Газе с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и президентом США Дональдом Трампом.
На этой неделе, во вторник, президент Франции охарактеризовал политику Израиля в секторе Газа как «позорную» и намекнул, что Европейский союз может пересмотреть соглашение о сотрудничестве с еврейским государством.
«Это ужас... Нет ни воды, ни лекарств. Раненых даже не могут эвакуировать в безопасные места. Я категорически заявляю: действия правительства Биньямина Нетаньяху неприемлемы», — сказал французский лидер.
Ранее президент Макрон заявил, что Франция планирует признать Палестинское государство.
Париж, возможно, официально объявит о признании Палестинского государства на международной конференции, посвящённой решению вопроса о двух государствах (Израиль и Палестина), которая пройдёт в июне этого года в Саудовской Аравии.
Израиль уже почти три месяца полностью блокирует сектор Газа. Поставка воды, продовольствия и медикаментов в регион полностью прекращена.
Международные организации бьют тревогу: 2,3 миллиона жителей Газы страдают от голода, жажды и различных заболеваний. В частности, генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус заявил, что несмотря на то, что еда и медикаменты находятся всего в нескольких минутах от сектора Газа, число погибших продолжает расти.
Исполнительный директор ЮНИСЕФ Кэтрин Рассел заявила, что более одного миллиона детей в Газе находятся под угрозой голода.
С 7 октября 2023 года, когда израильская армия вторглась в сектор Газа в ответ на нападение движения ХАМАС, погибли 53 010 палестинцев. Большинство из них — женщины и дети.
Только 15 мая в результате бомбардировок, проведённых израильской армией в секторе Газа, погибли не менее 103 палестинцев.