Ер керакми? Туман ҳокими қарорини чиқартириб беришга 4000 «кўки»дан сўради
Бош прокуратура департаментининг Риштон туман бўлими ва ДХХ Фарғона вилоят бошқармаси ходимлари томонидан тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбирда Риштон тумани «Фермер хўжаликларида бухгалтерия ҳисоби ва ҳисоботини юритиш маркази» директори И.К. фуқаро Н.К.га туман ҳокимлиги захирасидан фермер хўжалиги ташкил этиши учун 6 гектар ер ажратиш тўғрисида туман ҳокими қарорини чиқартириб бериш эвазига 4000 АҚШ доллари олган вақтда ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан И.К.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Задержано лицо, пообещавшее за 4000 долларов помочь в получении земли
Сотрудниками Риштанского районного отдела Департамента и Ферганского областного управления СГБ проведено оперативное мероприятие.
В ходе оперативного мероприятия директор «Центра по ведению бухгалтерского учета и расчетов в фермерских хозяйствах» Риштанского района И.К. задержан с вещественными доказательствами при получении 4000 долларов США у гражданина Н.К. взамен оказания содействия в вынесении постановления хокима о выделении 6 га земельного участка из резерва районного хокимията для организации фермерского хозяйства.
По данному факту в отношении И.К. возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного Кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.