Франциянинг Ўзбекистонда миссиясини якунлаётган элчисига «Дўстлик» ордени берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 14 август куни мамлакатимиздаги дипломатик миссиясини якунлаётган Франциянинг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Орелия Бушезни қабул қилди.
Давлат раҳбари Франция элчисининг самарали фаолияти ҳамда мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қўшган шахсий ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Бўлиб ўтган олий даражадаги ўзаро ташрифлар Ўзбекистон-Франция ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш, унинг кун тартибини аниқ мазмун билан бойитишга хизмат қилгани таъкидланди.
Турли даражаларда тизимли мулоқот ва фаол алоқалар йўлга қўйилган. Савдо-иқтисодий соҳада сезиларли муваффақиятларга эришилди: кейинги йилларда товар айирбошлаш 4 баробар кўпайди, Франциянинг етакчи компания ва ташкилотлари билан умумий қиймати 10 миллиард доллардан зиёд лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Таълим, соғлиқни сақлаш ва маданий-гуманитар алмашинув соҳаларида муҳим дастурлар амалга оширилмоқда. Лувр музейи ва Араб дунёси институтида кўргазмалар катта муваффақият билан ўтди.
Париж шаҳри яқинида Беруний ҳайкали очилди. Франция пойтахтидаги кўчага Самарқанд номи берилди. Жорий йилда Тошкент шаҳрида Ўзбекистон-Франция университети ўз ишини бошлайди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти Франция Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Орелия Бушезга мамлакатлар ўртасида дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган катта ҳиссаси учун «Дўстлик» орденини топширди.
Элчи хоним унинг дипломатик миссияси юксак баҳолангани ҳамда Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантиришни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани учун Ўзбекистон етакчисига самимий миннатдорлик билдирди.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 августа принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики Орелию Бушез, завершающую свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Глава нашего государства особо отметил плодотворную деятельность и личный вклад посла Франции в развитие и укрепление отношений стратегического партнерства между двумя странами.
Подчеркнуто, что состоявшиеся взаимные визиты на высшем уровне позволили вывести узбекско-французское сотрудничество на качественно новый уровень, наполнив его повестку конкретным содержанием.
Налажен системный диалог и активные контакты на разных уровнях. Заметный прогресс достигнут в торгово-экономической сфере: за последние годы товарооборот вырос в 4 раза, с ведущими компаниями и организациями Франции реализуются проекты общей стоимостью более 10 миллиардов долларов.
Осуществляются важные программы в области образования, здравоохранения и культурно-гуманитарного обмена. С большим успехом прошли выставки в Лувре и Институте арабского мира.
В пригороде Парижа открыт памятник Беруни. В честь Самарканда названа улица в столице Франции. В этом году начнет свою работу Узбекско-Французский университет в городе Ташкенте.
В завершение встречи за большой вклад в укрепление узбекско-французских отношений дружбы и стратегического партнерства Президент Узбекистана вручил Чрезвычайному и Полномочному Послу Франции Орелии Бушез орден «Дўстлик».
Посол выразила глубокую признательность лидеру нашей страны за высочайшую оценку ее дипломатической миссии, а также искренне поблагодарила за всемерную поддержку развития полномасштабного сотрудничества Узбекистана и Франции.