Гулнора Каримовага қарши санкциялар узайтирилди
АҚШ президенти Дональд Трамп 2017 йил декабридаги 13818-фармонни узайтирди. Санкцияларга турли мамлакатлардан 13 нафар шахс киритилган. Улар орасида Гулнора Каримова ҳам бор.
Шунингдек, Россия бош прокурорининг ўғли Артём Чайка, Украинанинг «Беркут» махсус бўлинмаси собиқ қўмондони Сергей Кусюк ҳамда Сербия, Хитой, Никарагуа, Жанубий Судан ва Покистон фуқаролари ҳам ушбу рўйхатдан жой олган.
АҚШ томони фикрига кўра, Гулнора Каримова «бизнес экспроприацияси, бозорларнинг монополизацияси, поралар талаб қилиш ва рэкет учун давлат ресурсларини ишлатган қудратли уюшган жиноий бирлашмага» раҳбарлик қилган.
Санкциялар АҚШ юрисдикциясида бўлган барча активларни блоклаш, шунингдек, америкалик фуқароларга санкциялар рўйхатига киритилган шахс ёки ташкилот билан ҳар қандай битимга боришни тақиқлашни назарда тутади.

Трамп продлил санкции против Гульнары Каримовой
Президент США Дональд Трамп подписал указ о продлении действия указа 13818 от декабря 2017 года. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Белого дома.
Список из 13 граждан различных стран, попавших под действие санкций, размещен на сайте Минфина США. Его фигурантами, в частности, являются сын генпрокурора России Артем Чайка, старшая дочь экс-президента Узбекистана Гульнара Каримова и бывший командующий украинского спецподразделения «Беркут» Сергей Кусюк.
Также в списке есть граждане Сербии, Китая, Никарагуа, Южного Судана и Пакистана.
В этот список попали те, кто совершил серьезные нарушения прав человека или вовлечен в коррупцию с ощутимыми последствиями.