Ҳоким ёрдамчиси 30 минг доллар билан қўлга тушди
Тошкент шаҳрининг Учтепа туманида ҳоким ёрдамчиси бўлиб ишлаган шахс 30 минг доллар пора олаётганда ушланди.
Қайд этилишича, ҳоким ёрдамчиси фуқарога тадбиркорлик учун тўртта савдо дўкони қуриш учун 210 кв.м ҳудудни юқори лавозимда ишловчи танишлари орқали аукционда ютишини таъминлаши эвазига пул талаб қилган.
Ўтказилган тезкор тадбирда у талаб қилинган маблағни олаётганда ушланган.
Таъкидланишича, ҳоким ёрдамчиси муқаддам Жиноят Кодексининг 167, 168, 205 ва бошқа моддалари билан 3 маротаба судланган шахс ҳисобланади.
Ҳозирда унга нисбатан Жиноят Кодексининг 168-моддаси 4-қисми «а» банди ва 28,211-моддасининг 3-қисми «а» банди билан жиноят иши қўзғатилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилди.

В Ташкенте задержали помощника хокима при получении взятки в 30 тысяч долларов
В Ташкенте при получении взятки в размере 30 тысяч долларов задержан помощник хокима одной из махаллей Учтепинского района.
Задержанный обещал гражданину помощь в оформлении земельного участка площадью 210 кв. м, выставленного на аукцион, для строительства четырех магазинов.
Помощник хокима, войдя в доверие гражданина, заверил, что у него есть связи с высокопоставленными чиновниками, которые помогут решить данный вопрос.
В отношении задержанного возбуждено уголовное дело по статьям 168 (Мошенничество) и 211 (Дача взятки) Уголовного кодекса.
Выяснилось, что ранее помощник хокима был трижды судим по статьям 167 (Хищение путем присвоения или растраты), 168 (Мошенничество) и 205 (Злоупотребление властью или должностными полномочиями) Уголовного кодекса.